LIMONIUM VULGARE Mill. – limonka obecná

Syn.: Limonium behen Kuntze, Limonium commune Gray, Limonium limonium (L.) A. Lyons, Statice limonium L., Statice pseudolimonium Rchb., Taxanthema limonium (L.) Sweet
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité

Limonium vulgare

Rozšíření: Roste téměř po celém evropském pobřeží Atlantiku a na západním pobřeží Středozemního moře, od Španělska až po Britské ostrovy, Dánsko a jižní Norsko. Zasahuje i na marocké pobřeží v severozápadní Africe.

Ekologie: Zasolené louky a zóny v blízkosti mořského pobřeží, často vytváří rozsáhlé porosty. Kvete od června do srpna.

Limonium vulgare

Popis: Vytrvalé lysé byliny s četnými lodyhami. Listy vyrůstají v přízemní růžici, čepel je podlouhlá, zúžená v dlouhý řapík, až 30 cm dlouhá. Lodyhy jsou v horní třetině větvené, větve prvního řádu 3–10 cm dlouhé, obvykle rovné nebo mírně zakřivené, úhel větvení je 25–45°. Květenství je bohaté, husté, složené z jednostranných klasů a obvykle dvoukvětých klásků. Vnější listeny jsou trojúhelníkovitě vejčité, střední listeny úzce eliptické nebo úzce podlouhlé, blanité, vnitřní listeny eliptické nebo obvejčité. Kalich je až 7 mm dlouhý, přibližně o 3 mm přesahující vnitřní listen. Korunní lístky sytě fialové. Plodem je tobolka.

Záměny: Velice podobný druh Limonium narbonense, s nímž v části areálu roste na společných lokalitách, se liší delšími primárními větvemi a větším úhlem větvení (45–65°).

Limonium vulgare
Limonium vulgare
Limonium vulgare
Limonium vulgare

Fotografováno dne 24. 8. 2009 (Francie, Parc Naturel Régional de Camargue, okolí Ginès).