PILOSELLA CYMOSA (L.) F. W. Schultz et Sch. Bip. – chlupáček chocholičnatý / chlpánik vrcholíkatý

Syn.: Hieracium cymigerum Rchb., Hieracium cymosum L., Hieracium vailantii Tausch, Hieracium nestleri F. W. Schultz, Pilosella nestleri (F. W. Schultz) F. W. Schultz et Schultz Bip.
Česká jména: jestřábník vrcholičnatý (Dostál 1950), jestřábník chocholičnatý (Domin et Podpěra 1928, Kubát 2002), chlupáček chocholičnatý (Danihelka et al. 2012)
Slovenská jména: jastrabník vrcholíkatý (Dostál 1950), chlpánik vrcholíkatý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Hieracium cymosum

Rozšíření: Roste ve střední, jihovýchodní a východní Evropě, na východě po západní Sibiř, vyskytuje se i v Malé Asii. U nás roztroušeně v termofytiku a teplejším mezofytiku, velmi vzácně proniká o oreofytika. Téměř chybí v Jihomoravské pahorkatině a Bílých Karpatech.
Dosti proměnlivý druh. V současnosti je u nás přijato členění na dva poddruhy. Nominátní poddruh Pilosella cymosa subsp. cymosa se vyznačuje větším množstvím jednoduchých chlupů na větvích květenství a stopkách úborů a výskytem na přirozených stanovištích. Často na antropicky ovlivněných místech se vyskytuje Pilosella cymosa subsp. vaillantii. První jmenovaný poddruh je zachycen na našich snímcích.

Ekologie: Skalnaté a travnaté svahy, rozvolněné křoviny a lesní lemy, sušší louky a světlé lesy na slabě kyselých až zásaditých půdách. Kvete od května do začátku července.

Hieracium cymosum

Popis: Vytrvalá, měkce chlupatá bylina s přízemní růžicí, bez výběžků nebo vzácně s kratšími nadzemními výběžky. Lodyha přímá, 30–80 cm dlouhá, jednoduchá, v dolní části s hustými krátkými světlými jednoduchými chlupy a četnými hvězdovitými chlupy, ve střední části s roztroušenými až četnými světlými nebo při bázi černě naběhlými jednoduchými chlupy, četnými hvězdovitými chlupy a někdy s ojedinělými tmavými stopkatými žlázkami, v horní části s roztroušenými světlými, v dolní části někdy černě naběhlými jednoduchými chlupy, ojedinělými až roztroušenými stopkatými žlázkami a hustými hvězdovitými chlupy, světle až trávově zelená, při bázi někdy nachově zbarvená. Listy celokrajné, někdy s oddálenými mukronátními žlázkami, měkké, po obou stranách s krátkými měkkými světlými jednoduchými chlupy, na líci s ojedinělými až roztroušenými, na rubu četnými hvězdovitými chlupy, tmavě nebo světle zelené, listy přízemní růžice v počtu 2–7, řapíkaté, s čepelí obkopinatou, podlouhle obkopinatou, eliptickou, podlouhle eliptickou nebo obvejčitou, na vrcholu zaokrouhlenou až tupě špičatou, k bázi se postupně zužující, lodyžní listy v počtu 1–4, dolní list obvykle řapíkatý, s čepelí podlouhle obkopinatou, podlouhle eliptickou až úzce podlouhle eliptickou, na vrcholu špičatou, k bázi se postupně zužující, střední listy přisedlé, úzce podlouhle eliptické, špičaté, horní čárkovité. Úbory malé, v počtu 20–50, skládající okolíkovité, zpočátku stažené (kulovité) vrcholíky, akladium 2–10 mm dlouhé, stopky úborů obvykle tenké, s roztroušenými až četnými světlými jednoduchými chlupy s obvykle pouze kratičkou černou dolní částí (méně často větší část délky chlupu šedavě zbarvená), ojedinělými až roztroušenými, vzácně až četnými černými stopkatými žlázkami a hustými hvězdovitými chlupy (plstnaté), zákrov válcovitý až úzce válcovitý, 5–7 mm dlouhý, zákrovní listeny čárkovitě kopinaté, na vrcholu tupě špičaté až špičaté, s ojedinělými až četnými jednoduchými chlupy, ojedinělými až četnými stopkatými žlázkami a roztroušenými hvězdovitými chlupy, světle šedozelené, méně často černozelené, vnitřní světleji lemované. Květy jazykovité, s ligulou až 8 mm dlouhou, žlutou, čnělka a bliznová ramena žluté. Nažky hnědočerné.

Záměny: Okoličnatě staženým květenstvím dosti charakteristický druh, někdy může činit potíže odlišení chlupáčku klubkatého (Pilosella glomerata). Jedná se hybridogenní taxon právě s podílem Pilosella cymosa, na rozdíl od něj má však alespoň v dolní části latovité květenství a delší tmavou část jednoduchých chlupů na stopkách úborů a zákrovech.
Chlupáček chocholičnatý je hlavním druhem, od něhož jsou odvozeny téměř dvě desítky vedlejších, často velice vzácných typů. V hybridogenních taxonech se projevuje zejména přítomností hvězdovitých chlupů i na líci listů, krátkými nebo zcela chybějícími výběžky a typem větvení květenství.

Ohrožení a ochrana: Je zařazen do kategorie vzácnějších druhů vyžadujících pozornost (C4a).

Hieracium cymosumPilosella cymosa
Hieracium cymosum
Pilosella cymosa

Fotografováno dne 9. 5. 2014 (Česko, Čechy, Svatý Jan pod Skalou).