Syn.: Hieracium densiflorum Tausch
Česká jména: jestřábník hustokvětý (Kubát 2002), chlupáček hustokvětý (Danihelka et al. 2012)
Slovenská jména: chlpánik nakopený (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Roste ve střední, jihovýchodní a východní Evropě, na východ s jistotou po východní část evropského Ruska. U nás roztroušeně v teplých pahorkatinách jižní, jihovýchodní a střední Moravy, v Čechách u Kadaně, v Poohří, Podkrušnohoří, Českém středohoří, na Křivoklátsku a v území mezi Mladou Boleslaví a Prahou a na jih dále až po Orlík.
Hybridogenní taxon rodičovské kombinace chlupáček Bauhinův (Pilosella bauhini) a chlupáček chocholičnatý (Pilosella cymosa), morfologicky stojící mezi oběma rodičovskými taxony (Pilosella bauhini – Pilosella cymosa).
Ekologie: Méně zapojené travnaté a kamenité svahy, okraje cest, lesní lemy, křoviny, lomy nebo úhory zejména na suchých, slabě kyselých až zásaditých půdách. Kvete v květnu a červnu.
Popis: Vytrvalá, chlupatá, nasivěle zelená bylina s přízemní růžicí listů. Výběžky obvykle nadzemní i podzemní, nadzemní až 28 cm dlouhé, s četnými jednoduchými chlupy, s oddálenými, směrem ke konci výběžku se zmenšujícími, úzce podlouhle obkopinatými, na vrcholu tupě špičatými listy. Lodyha přímá, 30–80 cm dlouhá, obvykle jednoduchá, často mírně zprohýbaná, v dolní části s četnými rovnovážně odstávajícími nebo nazpět směřujícími tužšími světlými jednoduchými chlupy a s roztroušenými hvězdovitými chlupy, ve střední části s roztroušenými až četnými rovnovážně odstávajícími světlými jednoduchými chlupy s kratičkou hnědavou dolní částí a roztroušenými až četnými hvězdovitými chlupy, v horní části s roztroušenými, vzácně až četnými jednoduchými chlupy, ojedinělými tmavými stopkatými žlázkami a četnými hvězdovitými chlupy. Listy celokrajné, někdy s navzájem oddálenými mukronátními žlázkami, na líci s roztroušenými mírně tužšími světlými jednoduchými chlupy a ojedinělými hvězdovitými chlupy, na rubu s roztroušenými, na střední žilce četnými jednoduchými chlupy a četnými hvězdovitými chlupy, nasivěle zelené, listy přízemní růžice v počtu 3–6, řapíkaté, s čepelí podlouhle eliptickou, úzce podlouhle eliptickou, podlouhle obkopinatou až úzce podlouhle obkopinatou, na vrcholu špičatou (u vnějších listů někdy až zaokrouhlenou), postupně se zužující v řapík, lodyžní listy v počtu 3–5, nejdolejší list řapíkatý, s čepelí úzce podlouhle eliptickou až úzce podlouhle obkopinatou, méně často až podlouhle obkopinatou, na vrcholu špičatou, k bázi postupně se zužující, střední lodyžní listy řapíkaté nebo přisedlé, úzce podlouhle obkopinaté až úzce podlouhle eliptické, na vrcholu špičaté, k bázi postupně se zužující, horní listy čárkovité. Úbory malé, v počtu 10–40, skládající víceméně okolíkovitě stažené vrcholíky s obvykle 5–12 větvemi, dolní větve často oddálené, akladium 0,5–1,5 cm dlouhé, stopky úborů s roztroušenými až četnými jednoduchými chlupy, obvykle světlými s kratičkou černou dolní částí, méně často s šedavou dolní polovinou, s ojedinělými až roztroušenými stopkatými žlázkami a hustými hvězdovitými chlupy (plstnaté), zákrov válcovitý až vejcovitý, 6–7 mm dlouhý, zákrovní listeny čárkovitě kopinaté, na vrcholu tupě špičaté až špičaté, s roztroušenými až četnými jednoduchými chlupy, ojedinělými až roztroušenými, méně často až četnými stopkatými žlázkami (vzácně bez žlázek) a roztroušenými až četnými hvězdovitými chlupy, šedozelené až černozelené, světle lemované. Květy jazykovité s ligulou žlutou, čnělka a bliznová ramena žluté. Nažky hnědočerné.
Záměny: Jeden s druhů s hvězdovitými chlupy na líci listů, což je v tomto případě vlivem jestřábníku chocholičnatého. Podobný je druhý z rodičů, jestřábník Bauhinův, který tyto chlupy na líci listů nikdy nemá. Dosti podobný je i chlupáček klubkatý (Pilosella glomerata). Liší se na líci hustě chlupatými listy a kratšími nadzemními výběžky, jsou-li vůbec vyvinuty.
Ohrožení a ochrana: Patří k vzácnějším druhům naší květeny vyžadujícím pozornost (C4a).
Poznámka: Proměnlivý druh, některé znaky jsou spjaté s poddruhem jestřábníku chocholičnatého, který se na vzniku dané rostliny podílel.
Fotografováno dne 11. 5. 2014 (Česko, Čechy, v Chýni). Za potvrzení určení děkuji Františku Krahulcovi.