Syn.: Alchemilla alpina subsp. hoppeana (Rchb.) Asch. et Graebn., Alchemilla alpina var. hoppeana Rchb., Alchemilla alpina subsp. asterophylla (Tausch) O. Bolós et Vigo, Alchemilla asterophylla (Tausch) Buser
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Roste ve středoevropských horách: ve Vogézách, Schwarzwaldu a v Alpách, především ve vápencových skupinách severně od hlavního hřebene.
Ekologie: Vyskytuje se na kamenitých místech nad horní hranicí lesa, na okrajích skal a sutí, na bazickém i kyselém substrátu, často zejména na krystalických horninách s vyšším obsahem bází.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina. Přízemní listy jsou 7(–9)četné, lístky jsou složené podél střední žilky, úzce obkopinaté, nejširší nad polovinou, pouze pod špičkou pilovité (zoubky jsou velmi ostře špičaté), na vrcholu téměř uťaté, šedozelené, hedvábitě lesklé, na rubu hustě přitiskle šedě chlupaté. Květenství nanejvýš 3krát přesahuje listy; květy jsou 4četné, uspořádané v hustých klubíčkách na krátkých stopkách; češule jsou krátké, kuželovitě zvonkovité; cípy kalíšku jsou úzké, zřetelně kratší než kalich; kališní lístky jsou trojúhelníkovité až vejčité, špičaté; koruna chybí; tyčinky jsou 4, pyl se nevyvíjí. Plodem je nažka.
Záměny: Patří do skupiny Alchemilla alpina agg., která je význačná listy složenými, dlanitými, nikoli jen dlanitě členěnými (nanejvýš prostřední lístky mohou být na bázi krátce srostlé). Mezi význačné znaky patří typ okraje lístků a místo, kde jsou nejširší.
Poznámka: Také okruh Alchemilla alpina agg. obsahuje výhradně apomiktické druhy, podobně jako je tomu u většiny celého rodu. Z evropských druhů se sexuálně rozmnožuje pouze západoalpská Alchemilla pentaphyllea.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 17. 6. 2006 (Rakousko, Totes Gebirge, Hinterstoder, Prielschutzhaus).