Syn.: Absinthium frigidum (Willd.) Besser
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Cirkumpolárně rozšířený druh s rozsáhlým areálem v Eurasii i Severní Americe. Vyskytuje se ve východní Evropě (od Povolží na východ), na ruské Sibiři (od západní Sibiře přes okolí Krasnojarska až po Burjatsko a Jakutsko), Altaji, dále zasahuje do Tadžikistánu a Kyrgyzstánu, přes Tibet proniká do Mongolska, vyznívá až v severní Číně. V Severní Americe se areál táhne od arktických oblastí Aljašky až po texaské prérie. V části areálu je výskyt druhu zřejmě druhotný (např. jihovýchod Kanady a východ USA). V areálu se rozlišují nejméně dvě variety.
Ekologie: Roste ve stepích, prérii, na suchých loukách, dunách, ale i v tundře, při okraji polí, na ruderalizovaných stanovištích, v nadmořských výškách od 500 až do 3300, v Číně do 4000 m. Kvete od léta do podzimu.
Popis: Vytrvalá bylina, (10–)30–50(–70) cm vysoká, výrazně aromatická. Lodyha je vystoupavá až přímá, na bázi dřevnatá, větvená, šedozelená nebo hnědá. Listy jsou přezimující, střídavé, v obrysu vejčité, 5–15(–25) mm dlouhé, 2–5laločnaté, úkrojky jsou úzce kopinaté až čárkovité, 0,2–0,5 mm široké, stříbřité. Úbory v latnatých květenstvích 4–15(–20) cm dlouhých, zákrovy jsou kulovité, (2–)2,5–4,5 mm v průměru, listeny šedozelené, na okraji někdy nahnědlé, hustě chlupaté, okrajových samičích květů je 8–13, koruna je žlutá nebo purpurová, trubkovité květy jsou oboupohlavné, vykvétají v počtu 20–30. Plodem je nažka 1–1,5 mm dlouhá.
Využití: Původní Američané žvýkali listy této rostliny ke zmírnění pálení žáhy. Také z ní vařili čaj k utišení kašle a léčbě nachlazení. Čerstvé listy se házely do ohňů, protože vytvářejí příjemnou vůni.
Fotografováno v létě 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Nosehill Park).