Syn.: Cardamine andina Phil., Cardamine calbucana Phil., Cardamine decumbens Barnéoud, Cardamine hirsuta var. nivalis Hook. f., Cardamine monticola Phil., Cardamine monticosa Phil., Cardamine nivalis Gillies ex Hook., nom. illeg., Cardamine nivalis subsp. andina (Phil.) O. E. Schulz, Cardamine peteroana Phil., Cardamine petiolulata Phil., Cardamine rostrata var. alpina Chodat et Wilczek
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Rozšíření: Jihoamerický druh, roste v Argentině v provinciích Mendoza, Neuquén, Río Negro, Chubut a Santa Cruz, v Chile v regionu Maule.
Ekologie: Provází mělké kamenité půdy, skalní terásky a nezapojené trávníky na prameništích a u potůčků, často poblíž hranice sněhu; lokality leží v nadmořské výšce 700–2900 m.
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky (3–)5–33(–55) cm; oddenek je zkrácený; lodyhy jsou většinou jednoduché, přímé nebo poléhavé, lysé. Dolní listy jsou řapíkaté, jednoduché nebo s 1–2 páry lístků, čepel (resp. koncový lístek) je okrouhlý až ledvinitý, (0,5–)1–3,5(–4) cm dlouhý a (0,8–)1,5–4(–4,5) cm široký, dužnatý, s dlanitou žilnatinou, občas mělce srdčitý, na okraji zvlněný, vroubkovaný nebo s tupými zoubky, postranní lístky, pokud jsou přítomny, na bázi většinou přisedlé; vyšší lodyžní listy drobnější, obvykle jednoduché. Hrozen v počátku poněkud chocholíkatý, posléze se prodlužuje; květní stopky jsou 0,5–1(–1,8) cm dlouhé; kališní lístky jsou podlouhlé, 3–4 mm dlouhé, přímé; korunní lístky jsou obvejčité až obkopinaté, 7–9 mm dlouhé, bílé, na vrcholu tupé; prašníky jsou žluté; v semeníku je 20–38 vajíček. Plodem je čárkovitá šešule 2–3,5 cm dlouhá a 1,2–1,5 mm široká, na vrcholu s čnělkou do 2 mm délky.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 8. 2. 2019 (Chile, Parque nacional Conguillío, svahy vulkánu Sierra Nevada).