CENTAUREA MELITENSIS L. – chrpa maltská / panevädza

Syn.: Calcitrapa conferta Moench, Calcitrapa melitensis (L.) Soják, Calcitrapa patibilcensis Kunth, Centaurea americana Spreng., nom. illeg., Centaurea apula Lam., Centaurea congesta Willd. ex DC., Centaurea glomerata Webb et Berthel., nom. illeg., Centaurea patibilcensis DC., Centaurea reuteriana var. pinnatisecta Parsa, Cyanus melitensis Gaertn.
Česká jména: chrpa maltská (Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Centaurea melitensis

Rozšíření: Původní areál se zřejmě táhnul ve Středozemí od Maroka a Portugalska po Řecko a Egypt. Zřejmě zásluhou člověka se rozšířil i v Makaronésii (Azory, Madeira, Kanárské ostrovy a Kapverdy), zjevně zavlékaný je do západní a severozápadní Evropy, Severní Ameriky (hlavně jihozápad USA), na jih Jižní Ameriky (od jihu Brazílie až po severní Patagonii), do jižní poloviny Austrálie, na ostrovy Juana Fernándeze, Havajské ostrovy i Velikonoční ostrov. U nás byla kdysi pomíjivě zavlečena u Loun.

Ekologie: Vyskytuje se na suchých, výslunných stanovištích, velmi často podél cest, na okrajích polních kultur a na úhorech.

Centaurea melitensis

Popis: Jednoletá nebo dvouletá bylina vysoká 20–80 cm; lodyha je přímá, křídlatá, v mládí pavučinatá, nahoře rozvětvená. Listy jsou střídavé; dolní jsou řapíkaté, laločnaté až lyrovité, vyšší jsou přisedlé, obvykle kopinaté, celistvé, často s objímavou a dlouze sbíhavou bází. Úbory tvoří řídké latovité květenství; zákrov je vejcovitý, 8–12 mm široký, zákrovní listeny jsou střechovité, na vrcholu s hnědavým nebo nachovým ostnem 5–10 mm dlouhým, na jeho bázi s 1–4 dalšími kratšími postranními trny; květy jsou oboupohlavné, žluté. Nažky jsou 2–2,5 mm dlouhé, chmýr je asi z poloviny tak dlouhý jako nažka.

Centaurea melitensisCentaurea melitensis
Centaurea melitensis
Centaurea melitensis

Fotografovala Lucie Vančurová, dne 30. 5. 2013 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, vnitrozemí ostrova).