Syn.: Gentiana favratii (Rittener) Favrat, Gentiana verna subsp. favratii (Rittener) P. Fourn., Gentiana verna var. favratii Rittener
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité
Rozšíření: Evropský horský taxon, s jistotou roste v Alpách a v centrálních Apeninách v masivu Gran Sasso.
Ekologie: Stanovištěm jsou trávníky a zazemněné sutě v subalpínském až alpínském stupni, obvykle na bazičtějších horninách (v Alpách především na vápnitých břidlicích), také na dolomitu. Lokality leží v nadmořských výškách 1900–2800 m.
Popis: Drobná vytrvalá trsnatá bylina vysoká 3–6(–15) cm. Listy tvoří přízemní růžici, lodyžní jsou vstřícné, široce vejčité až téměř okrouhlé, 0,4–1 cm dlouhé, sytě zelené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Květy jsou jednotlivé, téměř přisedlé, na stopce nanejvýš 3 mm dlouhé; kalich je trubkovitý, s 5 jemnými hranami s křídly 0,5–1 mm širokými a úzce trojúhelníkovitými, špičatými cípy; koruna je řepicovitá, 1,5–3 cm dlouhá, korunní cípy jsou o něco širší než dlouhé, oboustranně sytě modré, na okraji +/- papilnaté; tyčinek je 5; semeník je svrchní, jednopouzdrý. Plodem je tobolka.
Poznámka: Hořce z příbuzenského okruhu Gentiana verna stále nejsou uspokojivě taxonomicky prozkoumány. Tento taxon byl donedávna často uváděn pod jménem Gentiana orbicularis, avšak toto jméno se vztahuje k rostlinám z Jižních Karpat, které jsou zřejmě na druhové úrovni odlišné. V Alpách roste také nominátní poddruh Gentiana brachyphylla subsp. brachyphylla, který se liší drobnými morfologickými znaky (tvar listů a kalicha) a také ekologicky (provází spíše kyselejší substráty): pravděpodobně se nevyskytují na stejných lokalitách. Údaje z Pyrenejí jsou nejspíše mylné (ze španělské strany jistotně), ve španělském pohoří Sierra Nevada roste blízce příbuzný hořec Gentiana sierrae. Údaje z Balkánu jsou nejasné, podobné rostliny z Turecka a Arménie vyžadují další bádání.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 6. 2017 (Itálie, Dolomity, severní svah hřebene Padon nad obcí Arabba).