Syn.: Gentiana austriaca A. Kern. et Jos. Kern., Gentiana germanica subsp. austriaca var. neilreichii (Dörfl. et Wettst.) Hayek, Gentiana polymorpha subsp. austriaca (A. Kern. et Jos. Kern.) Wettst., Gentiana praecox A. Kern. et Jos. Kern., non sensu Wettst. et auct. plur. subsp. praecox, Gentianella praecox (A. Kern. et Jos. Kern.) Dostál
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité
Rozšíření: Východní Alpy – východní část Rakouska, Slovinsko, Maďarsko. Zasahuje i do Dinarid a v poddruhu G. a. subsp. fatrae i na Slovensko do Západních Karpat (některými autory je tento taxon hodnocen jako samostatný druh).
Ekologie: Roste na skalách, ve štěrbinách skal, na pastvinách a horských loukách, častěji na vápenci, nevyhýbá se ale ani silikátu, v pásmu od podhůří až do alpínského stupně. Kvete od července do října.
Popis: Dvouletá bylina, 5–25 cm vysoká, lodyha přímá, často již od báze větvená, dolní listy obvejčité až kopisťovité, horní kopinaté, lysé, květní obaly 5četné, 2,5–4,5 cm dlouhé, kališní cípy čárkovitě kopinaté, lysé, kratší nebo stejně dlouhé jako korunní trubka, zářezy mezi cípy zaokrouhlené, koruna růžová až nachově fialová. Plodem je tobolka.
Fotografováno dne 18. 8. 2004 (Rakousko, Raxalpe).