Syn.: Gentiana diffusa Kunth, nom. illeg., Gentiana hookeri Griseb., Gentiana jamesonii Griseb., nom. illeg., Gentiana rapunculoides Willd. ex Schult., Gentianella diffusa (Kunth) Fabris, Gentianella hookeri (Griseb.) Fabis
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Severoandský druh, vyskytuje se v horských oblastech centrálního Ekvádoru, zasahuje i do hor jihozápadní Kolumbie.
Ekologie: Roste v páramu, na vlhkých horských loukách a pastvinách, v křovinách, ale objevuje se i při okrajích horských lesů a podél cest, v nadmořských výškách zhruba od 2700 až do 4500 m.
Popis: Pravděpodobně dvouletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, nanejvýše 20 cm dlouhou, jednoduchou, lysou, červeně naběhlou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté, až 10 mm dlouhé, celokrajné, zelené nebo i červeně naběhlé. Květenství je terminální, hroznovité, 2–10květé; květy jsou stopkaté, nicí; kalich je zvonkovitý, kališní cípy jsou kopinaté, červeně naběhlé, koruna je zvonkovitá, až 20 mm dlouhá, korunní lístky jsou eliptické až úzce vejčité, modré až fialové, s tmavými žilkami. Plodem je tobolka.
Poznámka: Odhaduje se, že na území Ekvádoru se vyskytuje asi 28 druhů rodu Gentianella a šest jejich kříženců. Se všemi se můžeme setkat výhradně v andské části této země, řada z nich roste ve vysokohorském páramu, ve výškách sahajících až k 4500 m n. m.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 1. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).