HELICHRYSUM BUDDLEIOIDES DC. – smil / slamiha

Syn.: Gnaphalium buddleioides Sch. Bip., Gnaphalium cynoglossoidess Sch. Bip. ex Hook. f.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Helichrysum buddleioides

Rozšíření: Roste v jižní Asii, především v Indii, kde byl zaznamenán ve svahových státech Madhjapradéš, Karnátaka, Tamil Nadu a Kérala, také se vyskytuje na Srí Lance. V areálu se rozlišuje kromě nominátní variety (roste jen na Dekkánské plošině) ještě rozšířenější var. hookerianum: k té patří naše obrázky. Obě variety se odlišují především tvarem a zakončením listů.

Ekologie: Stanovištěm jsou křovinaté meze, lemy horských lesů a horské trávníky. Lokality leží obvykle v nadmořské výšce 1500–2500 m.

Helichrysum buddleioides

Popis: Polokeř, řidčeji až keř, dorůstá výšky 50–70(–400) cm; lodyhy jsou někdy opíravé, dosti silné, hustě šedobíle vlnaté, pravidelně olistěné. Listy jsou střídavé, přisedlé, vejčitě kopinaté až čárkovitě obkopinaté, 1–10 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, na bázi poloobjímavé, s 3–7 žilkami, na líci roztroušeně vločkovitě chlupaté až lysé, na rubu hustě běloplstnaté, na okraji poněkud podvinuté, na vrcholu tupě špičaté až háčkovitě zašpičatělé (u nominátní variety). Úbory tvoří hustý koncový chocholík; stopky úborů jsou kratičké; zákrov je kulovitý, o průměru asi 4 mm, zákrovní listeny jsou 4řadé, vnější obvejčité, vnitřní obkopinaté, žluté, hustě bělovlnaté; okrajové květy jsou samičí, 1–3 mm dlouhé, žluté, vnitřní jsou oboupohlavné, 1–2 mm dlouhé, rovněž žluté. Nažky jsou asi 0,3 mm dlouhé, chmýr je bělavý.

Helichrysum buddleioidesHelichrysum buddleioides
Helichrysum buddleioides
Helichrysum buddleioides

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar).