Syn.: Gnaphalium formosissimum Sch. Bip., nom. illeg., Helichrysum argyrocotyle S. Moore, Helichrysum cruentum S. Moore, Helichrysum lychnophorum Mattf., Helichrysum volkensii O. Hoffm.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Endemit východoafrického vysokohoří; roste v několika horských skupinách v Etiopii, dále v Keni (Mt. Kenya, Aberdares, Cherengani), Tanzánii (Kilimandžáro) a Ugandě (Mt. Mgahinga, Ruwenzori), v posledně jmenovaných pohořích přesahuje i do Konga a Rwandy.
Ekologie: Roste podél potůčků a na vlhkých místech ve vřesovcových lesích i ve stupni afroalpinských trávníků. Lokality leží v nadmořských výškách (1800–)2500–4200 m.
Popis: Statná vytrvalá bylina až polokeř s nevětvenými, hustě olistěnými, žláznatými a bíle chlupatými až olysalými lodyhami vysokými 0,3–2 m, vyrůstajícími z dřevnatého oddenku. Listy jsou střídavé, vejčité až kopinaté, 2–15 cm dlouhé a 0,5–4,5 cm široké, srdčitou bází přisedlé a na lodyze krátce sbíhavé, na okraji ploché nebo podvinuté, na vrcholu špičaté a s krátkým hrotem, na líci žláznaté a někdy i pavučinaté, na rubu s promíchaným žláznatým a nežláznatým oděním. Květenství je koncový chocholík složený z úborů; úbory vyrůstají na stopkách až 4 cm dlouhých; zákrovní listeny jsou víceřadé, kopinaté až čárkovité, 2–15 mm dlouhé, leskle bílé nebo růžové, vnější na bázi chlupaté, ostatní lysé; lůžko úboru dorůstá 5–14 mm v průměru; květů je několik set, jsou oboupohlavné, trubkovité, žluté, vnější v 1–2 řadách jsou 2–2,8 mm dlouhé, vnitřní jsou o něco delší. Nažky jsou 0,6–1,3 mm dlouhé, lysé, chmýr je jednoduchý, 2,5–3,5 mm dlouhý, bílý.
Poznámka: Smil dosti nezvyklého vzhledu, na první pohled připomíná některé druhy z příbuzného jihoafrického rodu Syncarpha.
Fotografováno dne 30. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, mezi vrcholem Imet Gogo a tábořištěm Chennek).