PILOSELLA FUSCOATRA (Nägeli et Peter) Soják – chlupáček hnědočerný / chlpánik tmavohnedý

Syn.: Hieracium fuscoatrum Nägeli et Peter
Česká jména: jestřábník hnědočerný (Kubát 2002), chlupáček hnědočerný (Danihelka et al. 2012)
Slovenská jména: chlpánik tmavohnedý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Hieracium fuscoatrum

Rozšíření: Zřejmě se vyskytuje pouze v Krkonoších a Karpatech; druhotně snad i v Severní Americe. Velmi podobné typy jsou známy dále ze severní Evropy a z Balkánu.
V České republice byl dosud zjištěn v Krkonoších a na Šumavě. Na Slovensku se udává z Tater.

Ekologie: Stanovištěm jsou horské trávníky na nevápnitých půdách.

Hieracium fuscoatrum

Popis: Vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů a zpravidla i nadzemními nebo podzemními výběžky; listy na nadzemních výběžcích jsou stejně velké, nahloučené, řidčeji oddálené, obkopinaté, na vrcholu zaokrouhlené; lodyhy jsou přímé, 25–45 cm vysoké, až pod vrcholem rozvětvené, dole s hustými, jednoduchými, rovnovážně odstálými světlými chlupy, vtroušenými tmavými stopkatými žlázkami a chlupy hvězdovitými, pod úbory odění houstne. Listy v přízemní růžici jsou měkké, obkopinaté až podlouhle eliptické, 9–20 cm dlouhé, trávově zelené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené a s nasazenou špičkou, s četnými jednoduchými měkkými, na okraji a na rubu na střední žilce i s ojedinělými hvězdovitými chlupy; lodyžních listů bývá 2–4(–5). Květenství je bohaté, stažené, tvoří je 10–30(–40) úborů, jejichž stopky jsou 0,2–1(–1,5) cm dlouhé, s roztroušenými jednoduchými a hojnými žláznatými chlupy; zákrov je 7–9 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou čárkovitě kopinaté, tupé až tupě špičaté, černozelené, s jednoduchými, obvykle tmavými chlupy, dále s roztroušenými stopkatými žlázkami i hvězdovitými chlupy; květy jsou oranžově žluté, s ligulou asi 9 mm dlouhou; čnělka a bliznová ramena jsou černožluté. Nažky jsou 1,7–1,9 mm dlouhé.

Záměny: Nápadná žlutooranžová barva květů zřetelně signalizuje dominantní geny chlupáčku oranžového (Pilosella aurantiaca). Většina hybridogenních typů s tímto druhem má však květy ještě tmavší, červené. Shloučeným typem květenství připomíná spíše druhého rodiče.

Ohrožení a ochrana: Velmi vzácný taxon české květeny, dosud je znám jen velmi malý počet populací. V Červeném seznamu (2012) je hodnocen jako kriticky ohrožený (C1r).

Poznámka: Taxon byl popsán na základě rostlin získaných cílenou hybridizací v kultuře; velmi vzácně je nalézán i v přírodě. Přírodní populace zřejmě vznikaly na různých lokalitách v různou dobu, mají charakter primárních hybridů (pak se vyskytují v populacích rodičů), některé zřejmě představují stabilizovaný hybridogenní typ. Krkonošské rostliny povstaly z hybridizace chlupáčku oranžového (Pilosella aurantiaca) a chlupáčku trsnatého (Pilosella caespitosa), zatímco na vzniku šumavských populací se zřejmě podílel chlupáček klubkatý (Pilosella glomerata). Další taxonomické bádání je nezbytné.

Hieracium fuscoatrumPilosella fuscoatra
Hieracium fuscoatrumPilosella fuscoatra
Hieracium fuscoatrum

Fotografovala Alena Vydrová, dne 21. 6. 2015 (Česko, Šumava, Srní).