Syn.: Juncus sylvaticus auct. non Reichard
Čeleď: Juncaceae Juss. – sítinovité
Juncus acutiflorus
Rozšíření: Celkově je druh rozšířen subatlanticky až eurasijsky, ve střední, jižní a západní Evropě. V České republice roste v západní a severní části Čech roztroušeně a kolem Aše a Frýdlantu hojně. Dále můžeme druh nalézt v podhůří Šumavy, v Kaplickém mezihoří a roztroušeně v celé Jihočeské pánvi. Na Moravě roste u Náměšti nad Oslavou, u Čejče a Židlochovic a v Opavské a Těšínské pahorkatině. Na Slovensku lze sítinu ostrokvětou nalézt v Záhorské nížině. Na jižním Slovensku již vymizela.
Ekologie: Roste v příkopech a v bažinách, na rašelinných a vlhkých loukách, na prameništích. Dále druh nalezneme ve vlhkých lesích, v lesních bažinách, slatinách a mokřadech. Půdy tedy vyhledává mokré, ale propustné, výživné, nevápenaté, kyselé až humózní.
Juncus acutiflorus
Popis: Svěže zelené porosty 30–110 cm vysokých rostlin s krátkými větvenými plazivými oddenky. Nanejvýš jako lodyha dlouhé listy jsou hladké, bez podélných žeber, na průřezu eliptické a uvnitř mají zřetelné příčné přehrádky. Na bázi listů jsou 2–3 hnědé, bezčepelné bazální pochvy. Horní listy mají pochvu dlouhou a ouškatou. Kvete od června do září. Květenstvím je bohatě větvený, 50ti i vícehlávkový kružel. Hlávky se skládají z 5–12 květů. Všechny okvětní lístky jsou dlouze zašpičatělé, vnitřní zřetelně delší než vnější a ty na vrcholu s nazpět zahnutými špičkami. Zbarvené je okvětí zelenavě světle hnědě až tmavě kaštanově hnědě a má úzký suchomázdřitý lem. Kaštanově hnědé tobolky, které převyšují okvětí, jsou na vrcholu špičaté a za zralosti znenáhla v dlouhý ostrý zobánek prodloužené. Červenohnědá semena jsou průhledná.
Záměny: Velmi snadno lze zaměnit s ostatními druhy skupiny Juncus articulatus agg. Vyniká od nich svým mohutnějším vzrůstem a různou délkou okvětních lístků.
Ohrožení a ochrana: Sítina ostrokvětá je zařazena mezi ohrožené druhy naší květeny (C3). Na Slovensku patří k druhům kriticky ohroženým a zákonem chráněným (CR/§).
Juncus acutiflorusJuncus acutiflorus
Juncus acutiflorus
Fotografováno dne 12. 6. 2008 (Českolipsko).