Syn.: Juniperus cedrus subsp. maderensis (Menezes) Rivas Mart. et al., Juniperus grandifolius Link, nom. inval., Juniperus maderensis (Menezes) R. P. Adams, Juniperus oxycedrus subsp. maderensis Menezes, Juniperus webbii Carrière
Čeleď: Cupressaceae Bartl. – cypřišovité
Rozšíření: Endemit Makaronésie, vyskytuje se na Madeiře a Kanárských ostrovech (Tenerife, Gran Canaria, La Gomera, La Palma).
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích vyšších horských poloh, v pásmu zhruba od 1400 až do 2400 m, na Kanárských ostrovech například s druhy Spartocytisus supranubius a Adenocarpus viscosus, na Madeiře s Erica platycodon subsp. maderincola, Ilex perado aj.
Popis: Dvoudomý keř nebo až menší strom dorůstající výšky 10–20(–25) m. Kmen je přímý, borka hnědá, šedohnědá až šedá, větve jsou od kmene odstálé, víceméně převislé. Listy vyrůstají v přeslenech po 3, jsou jehlicovité, 8–20 mm dlouhé a až 2 mm široké, odstálé, mírně zahnuté, pichlavé, se 2 šedavými proužky. Jalovčinky jsou bobulovité, nejprve modrozelené, v době zralosti červenohnědé, 8–14 mm velké.
Ohrožení a ochrana: Populace tohoto jalovce byly v minulosti silně decimovány těžbou. Jeho dřevo bylo oceňováno pro svou trvanlivost především při stavbě lodí (ze dřeva tohoto druhu je ale třeba i strop katedrály v madeirském Funchalu), takže z původních porostů na makaronéských ostrovech zůstaly jen reliktní zbytky. Červený seznam IUCN (2011) jej řadí k ohroženým druhům (EN), ve Španělsku patří k druhům zákonem chráněným.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 24. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, okolí Pico de Teide, Centro de Visitantes de El Portillo).