Maack, Richard Otto

Richard Otto (Karlovič) Maack se narodil 23. 8. (4. 9.) 1825 v Arensburgu (nyní Kuressaare v Estonsku), zemřel 13. (25.) 11. 1886 v Sankt Petersburgu. Data se liší podle tehdy používaných kalendářů v Evropě a Rusku. Cestovatel, sběratel rostlin.

Původem pobaltský Němec, vystudoval přírodní vědy na universitě v St. Petersburgu. V roce 1852 se stal profesorem přírodních věd na gymnáziu v Irkutsku, později byl jmenován ředitelem školy. V letech 1868–1879 působil jako inspektor všech škol na východní Sibiři.
Během padesátých let podnikal výzkumné cesty po Sibiři, včetně oblasti řeky Amur (1855–56) a Ussuri (1859). Zúčastnil se první expedice Ruské geografické společnosti v letech 1853–55, která měla za úkol popsat orografii, geologii a obyvatelstvo oblastí řek Viljuj, Čonav a Oljekma. Zpracoval první vědecké popisy přírodních podmínek těchto vzdálených částí Sibiře. Na svých cestách sbíral rostliny a posílal herbáře k vědeckým popisům a pojmenování. Většina těchto sběrů je uvedena v práci E. A. Regela Tentamen florae ussuriensis. Jeho herbáře jsou důležité jako typové položky k popisům nových druhů (typová položka – typus – je exemplář rostliny, podle které byla poprvé popsána a pojmenována; umožňuje porovnání materiálu např. v případě, že si odborník není jistý totožností svého sběru a popsaného taxonu). Také se zabýval introdukcí některých čínských rostlin. Byl členem sibiřské části Ruské geografické společnosti. Od roku 1879 byl v hlavním městě členem rady ministerstva pro lidovou osvětu Ruské říše.

Sepsal Putěšestvie na Amur (St. Petersburg 1859), Putěšestvie po dolině rěki Ussuri, dva díly (St. Petersburg 1861), Viljujskij okrug Jakutskoj oblasti, tři díly (1877–86), Očerk flory Ussurijskoj strany (1862), Jenisejskaja gubernija (díl v Spiskach naseljonnych měst Rossijskoj imperii).

U jmen rostlin se objevuje jeho jméno ve standardní formě MAACK. Na jeho počest pojmenoval rakousko-ruský botanik F. J. Ruprecht rod Maackia Rupr. et Maxim., mákie, Fabaceae a druhy Prunus maackii, Lonicera maackii; z dalších rostlin se po něm jmenuje např. Euonymus maackii.

Lonicera maackii