Syn.: Orobanche ammophila C. A. Mey., Orobanche borealis Turcz. ex Reut., Orobanche canescens Bunge, Orobanche korshinskyi Novopokr., Orobanche nipponica Makino
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité
Rozšíření: Eurasijský druh s rozsáhlým areálem. Roste od střední (Bavorsko, Čechy, jižní Morava, Dolní Rakousy, Slovensko, izolovaně Polsko) a jihovýchodní Evropy přes východní Evropu (Ukrajina, Rusko, Předkavkazí), jižní Sibiř a Turanskou floristickou provincii až do Mongolska, Tibetu, Číny, ruského Přímoří, Japonska a Koreje. Na jih areál zasahuje do Nepálu a na Tchaj-wan. U nás roste vzácně v Českém středohoří, na Rané, Radobýlu, Kalvárii, na Lovoši, na Sluneční stráni. V Českém krasu a od Bělé pod Bezdězem patrně vymizela. Na jižní Moravě je ještě vzácnější, uváděna je z Újezdu u Brna a Ječmeniště u Dyjákoviček.
Ekologie: Roste na skalních stepích (na reliktních pelyňkových stepích), na nejsušších polohách, na zásaditém podloží (čediče, vápence). U nás obvykle vytváří málopočetné populace (do 30 jedinců). Ve východní části areálu stoupá až do nadmořské výšky okolo 4000 m. Kvete od června do července.
Popis: Nezelená parazitická bylina vysoká pouze 10–40 cm. Lodyha je přímá, tlustá a krátká, bělavá, nažloutlá či světle fialová, na bázi často prstovitě ztlustlá a hustě olistěná. Květenství je zhuštěné, běloplstnatě chlupaté a žlaznaté bělavými až světle žlutými žlázkami. Jednotlivé květy jsou podepřené listeny, kalich je tvořen dvěma postranními dvoucípými segmenty, listence chybějí, koruna je menší, ve střední části zúžená, světle modrá až modrofialová, jen vzácně bělavá. Plodem je tobolka s drobnými semeny.
Hostitelé: Parazituje na pelyňcích (především Artemisia campestris).
Ohrožení a ochrana: Záraza namodralá je Červeným seznamem ČR řazena mezi kriticky ohrožené druhy (C1b), stejně tak na Slovensku (CR). Zákon ji chrání na Slovensku, v Polsku a Maďarsku.
Fotografováno dne 27. 6. 2013 (Česko, Čechy, PP Radobýl).