Syn.: Fragaria norvegica (L.) Crantz, Tridophyllum norvegicum (L.) Greene
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Cirkumpolárně rozšířený druh. V Evropě a Asii se vyskytuje v oblasti severní, severozápadní, střední a východní Evropy, na Sibiři (od Omska přes Altaj, Burjatsko až do Jakutska, na Kamčatku a do Přímoří), v severním Japonsku, v Severní Americe pak zasahuje od Aljašky až do Grónska, na jihu vede areál až do Kalifornie a Texasu, přes hřeben Appalačských hor zasahuje až do Georgie a Alabamy. U nás se vyskytuje roztroušeně na celém území. Druh je poměrně variabilní, v Severní Americe je rozlišován poddruh P. n. subsp. monspeliensis.
Ekologie: Původně boreální druh, který ve střední Evropě zdomácněl na vlhkých stanovištích, březích řek, úhorech a rumištích. Kvete od června do září.
Popis: Jednoletá až vytrvalá, drsně chlupatá bylina, vysoká 10–70 cm, s přímou načervenalou lodyhou. Listy v přízemní růžici i lodyžní jsou trojčetné, lístky široce kopinaté, na okraji zubaté. Květenství je 5–30květé, kalich je odstále chlupatý, květy pětičetné, 7–11 mm široké, korunní lístky jsou žluté. Plod je hnědá nažka.
Fotografováno ve dnech 28. 5. a 8. 6. 2012 (Česko, Morava, Bystřice pod Hostýnem, zbořeniště).