RHODODENDRON JAVANICUM Benn. – pěnišník / rododendron

Syn.: Azalea javanica (Blume) Kuntze, Vireya javanica Blume
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Rhododendron javanicum

Rozšíření: Vyskytuje se na Sumatře a okolních ostrůvcích (Lingga, Natuna), dále na Jávě a Bali. V areálu se rozlišují tři poněkud odlišné variety: R. j. var. teysmannii roste v areálu nominátní variety, ale zasahuje i do Malajsie, var. schadenbergii je známa pouze z ostrova Celebes a z Filipín.

Ekologie: Stanovištěm jsou primární nebo sekundární horské lesy, často v okolí sopečných kráterů, v nadmořské výšce (300–)800–2400(–2550) m. Preferuje spíše sušší stanoviště na skalnatých nebo kamenitých hřbetech a svazích.

Rhododendron javanicum

Popis: Obvykle epifytický, řidčeji terestrický keř nebo malý stromek, vysoký 1–3(–5) m, kmínky jsou spíše méně větvené, s šedou borkou; větvičky jsou v mládí tupě hranaté a řídce šupinaté, později se zaoblují a olysávají; internodia jsou 4–15 cm dlouhá. Listy vyrůstají obvykle v nepravých přeslenech po (4–)5–7(–8) v nejvyšších 1–2(–3) uzlinách, jsou podlouhlé, vejčité až kopinaté, 4–15(–20) cm dlouhé a (1,8–)2,5–6(–8) cm široké, na líci leskle tmavozelené, na rubu světlejší a matné, zpočátku šupinaté, později na líci olysalé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, zřídka tupé; řapík 0,5–2 cm dlouhý. Květenství je okolík s 4–7(–12) květy; květní stopky jsou (1,5–)2–4 cm dlouhé, s opadavými hvězdovitými šupinami; kalich je mělký, šikmý, s 5 tupými cípy; koruna je nálevkovitá, (3–)4–5(–6) cm dlouhá, nejčastěji oranžová, někdy červená nebo žlutá, vně lysá, uvnitř většinou krátce chlupatá, zhruba do poloviny rozčleněná na obvejčité, 2,5–3,5 cm dlouhé cípy; tyčinek je 10, poněkud nestejných; semeník je válcovitý až kuželovitý, lysý nebo řídce šupinatý. Tobolka je válcovitá, slabě 5úhlá, (3–)3,5–4,5(–5) cm dlouhá, lysá.

Rhododendron javanicum
Rhododendron javanicum
Rhododendron javanicum
Rhododendron javanicum

Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Kemiri, NP Leuser).