Syn.: Oreosedum brevifolium (DC.) Grulich, Sedum dasyphyllum subsp. brevifolium (DC.) Rouy et Camus
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Západomediteránní druh, vyskytuje se na Pyrenejském poloostrově, v jižní Francii, na Korsice i v severoafrickém Maroku.
Ekologie: Roste na kamenitých i písčitých svazích, ve skalních štěrbinách, na silikátových horninách, také na starých zdech, společně například s druhy Cytisus multiflorus, Digitalis purpurea, Lavandula pedunculata, Sedum hirsutum, Umbilicus rupestris aj., stoupá až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá sukulentní bylina, lysá, zelená, načervenalá nebo i šedavě ojíněná. Báze lodyhy je plazivá, dřevnatějící, až 10 cm dlouhá, větvená, olistěná lodyha je 2–14 cm dlouhá, větvená; sterilní výhony jsou četné, s listy křižmostojnými, seřazenými ve 4 svislých řadách. Listy jsou vejcovité až skoro kulovité, dosahují v průměru 1–2(–3) mm, jsou zelené, načervenalé až nahnědlé, lesklé či ojíněné, lodyžní listy jsou víceméně vstřícné. Květenství je 1–6(–7) cm dlouhé, květy 5četné; kališní lístky jsou vejčité, 0,5–1,5 mm dlouhé, obvykle špičaté; korunní lístky jsou 3–5 mm dlouhé, bílé s načervenalými žilkami; tyčinek je 10–12, prašníky jsou purpurové. Plody jsou lysé měchýřky, 2–3,5 mm dlouhé.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 4. 2017 (Portugalsko, Miranda do Douro, São João das Arribas).