Nedaleko Černolic se nalézá několik nápadných skalek, asi 10 m vysokých, od roku 2002 chráněných jako přírodní památka a už nejméně sto let hojně navštěvovaných horolezci. Doufejme, že zachování lezeckých cest není jediným předmětem ochrany. Pro botaniky jsou patrně zajímavější a dost možná i ochrany hodnější jiné skály, nalézající se vcelku nedaleko na pravém břehu Všenorského potoka (okres Praha-západ).
Jejich svahy jsou porostlé listnatým, prosvětleným lesem, na skalních výchozech je víceméně bezlesí. Pěkný dojem kazí jen výsadba smrku v nivě potoka. Mimo tuto výsadbu roste v nivě vzácnější jilm vaz (Ulmus laevis), z bylin třeba kostival hlíznatý (Symphytum tuberosum), sasanka hajní a pryskyřníkovitá (Anemone nemorosa, A. ranunculoides), kopytník evropský (Asarum europaeum), ptačinec přehlížený (Stellaria neglecta), dymnivka bobovitá (Corydalis intermedia) nebo podbílek šupinatý (Lathraea squamaria) včetně albinotické formy. Určitou raritou je zplanělý plicník červený (Pulmonaria rubra).
Na suťových svazích roste bika bělavá (Luzula luzuloides) či strdivka jednokvětá (Melica uniflora), na skalách roste pryšec chvojka (Euphorbia cyparissias), smolnička (Viscaria vulgaris), sleziník severní (Asplenium septentrionale), česnek šerý horský (Allium senescens subsp. montanum), jestřábník bledý (Hieracium schmidtii), rozrazil Dilleniův (Veronica dillenii), z keřů vřes (Calluna vulgaris), jalovec obecný (Juniperus communis), skalník celokrajný (Cotoneaster integerrimus) nebo jeřáb dunajský (Sorbus danubialis). V doubravě na skalní plošině můžeme najít druhy jako jsou bukvice lékařská (Betonica officinalis), lilie zlatohlavá (Lilium martagon) či mochna bílá (Potentilla alba). Na lesním mokřádku roste dokonce kozlík dvoudomý (Valeriana dioica), druh v okolí Prahy spíše vzácný.
Na místech s úživnější půdou je bohaté bylinné patro, jmenujme dymnivku dutou (Corydalis cava), hrachor jarní (Lathyrus vernus), jaterník podléšku (Hepatica nobilis), ostřici horskou (Carex montana), řimbabu chocholičnatou (Pyrethrum corymbosum), ptačinec velkokvětý (Stellaria holostea), strdivku zbarvenou (Melica picta), tolitu lékařskou (Vincetoxicum hirundinaria), plamének přímý (Clematis recta), třemdavu bílou (Dictamnus albus), chrpu chlumní (Centaurea triumfettii subsp. axillaris). Již dlouho je odtud uváděna jinak v Čechách vzácná ostřice velkonohá (Carex rhizina), která zde s vypětím sil přetrvala do dnešních dnů. Za zmínku snad také stojí bohatý výskyt lišejníků.
Fotografováno dne 1. 5. 2013.