Syn.: Veronica chamaedrys subsp. vindobonensis M. Fisch., Veronica ×pallida Otruba, nom. illeg., non Hornem., Veronica ×otrubae Domin
Česká jména: rozrazil vídeňský (Kubát 2002)
Slovenská jména: veronika viedenská (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Veronica vindobonensis
Rozšíření: Druh je rozšířený od střední Evropy (jihovýchodní Německo, Česká republika, Slovensko, Rakousko, Slovinsko, Maďarsko, na sever po severní Polsko) na jih a východ přes země bývalé Jugoslávie, Bulharsko, Rumunsko a Ukrajinu až po kavkazské země. U nás hojně v nížinách a pahorkatinách severozápadních a středních Čech, jižní Moravy a Hornomoravského úvalu, odkud přesahuje do chladnějších částí mezofytika.
Ekologie: Roste na výslunných stráních, suchých mezích a okrajích cest nebo v teplomilných listnatých lesích, na živinami bohatých půdách. Kvete od května do srpna.
Veronica vindobonensis
Popis: Vytrvalá, obvykle 15–25 cm vysoká bylina. Lodyha s dvěma pruhy dlouhých odstálých, hustě vyrůstajících chlupů, jinak lysá. Listy jsou přisedlé nebo jen kratičce řapíkaté s trojúhelníkovitě vejčitou, vejčitou až vejčitě kopinatou čepelí. Čepel je na okraji většinou zastřihovaná až peřenodílná, s 3–8 páry úkrojků nesměřujících k vrcholu listu, tmavě žlutozelená. Květy v postranních, relativně hustých hroznech, listeny podlouhle kopinaté. Kališní cípy jsou podlouhle kopinaté, na okraji i na ploše hustě krátce žláznaté. Koruna je světle modrá, často po okraji s bělavým lemem, v ústí koruny bílá, korunní cípy jsou nestejné. Čnělka je tenká, často obloukovitě nebo esovitě prohnutá. Plodem je obsrdčitě trojúhelníkovitá tobolka.
Záměny: Druh je jistě často přehlížen a považován za rozrazil rezekvítek (Veronica chamaedrys), který má však kalich řidčeji žláznatě chlupatý, na lodyze kromě dvou pruhů chlupů i ojedinělé samostatné chlupy a poněkud jiný charakter okrajů listů. V některých oblastech je dokonce rozrazil rezekvítek méně hojný.
Veronica vindobonensisVeronica vindobonensis
Veronica vindobonensis
Veronica vindobonensis
Fotografováno ve dnech 5. 5. 2013 (Česko, Čechy, Bubovice).