Syn.: Cyanus arvensis Moench, Cyanus segetum Hill, Jacea segetum (Hill) Lam., Leucacantha cyanus (L.) Nieuwl. et Lunell
Česká jména: chrpa sinokvět (Presl 1819), charpa rolní, chrpa, modrák, sinokvět, světlák, nevaza (Presl 1846), chrpa sinokvět (Opiz 1852), charpa sinokvět, modrák (Sloboda 1852), chrpa polní, modrák (Čelakovský 1879), chrpa polní (Polívka 1912), chrpa polní, modrák (Dostál 1989), chrpa modrá (Kubát 2002)
Slovenská jména: chrpa tupykos, modračka, modrák, chrpa, sinokvět, nevedza, tupykos, tupysrp, chrpový květ, světlák, nevadza (Reuss 1853), nevädza poľná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Evropy, odkud byla zavlečena už ve starověku pravděpodobně s obilím do celé Evropy, později i do celé Severní Ameriky, na jih Jižní Ameriky (Argentina, Chile), do Austrálie, ba i na Havajské ostrovy.
Na našem území se vyskytuje roztroušeně, lokálně může být hojnější, jinde chybí. Vzhledem k změnám v zemědělství se jedná o ustupující druh, nápadný je úbytek především v termofytiku.
Ekologie: Chrpa modrá roste především na úhorech a na polích, nejčastěji obilných, kde někdy vytváří modré lemy kolem polí. Méně často se objevuje i na rumištích, skládkách, náspech, při okrajích cest, v pásmu od nížin do podhůří (u nás do nadmořské výšky okolo 640 m). Kvete od června do srpna.
Popis: Jednoletá rostlina s lodyhou přímou, až 80 cm vysokou, často větvenou. Lodyžní listy jsou čárkovitě kopinaté, do 6 mm široké. Úbory jsou jednotlivé, v průměru mají do 3 cm. Květy jsou modrofialové uprostřed a výrazně modré při okrajích, někdy s růžovým nádechem, občas i bílé. Plodem je podlouhle vejcovitá nažka.
Záměny: Druh je velmi charakteristický, v podstatě nezaměnitelný. Přesto jsme zaznamenali skoro neuvěřitelnou záměnu chrpy modré s čekankou obecnou (Cichorium intybus).
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je chrpa modrá hodnocena na Slovensku jako méně dotčený druh (LC).
Poznámka: Tato chrpa se také pěstuje jako letnička, často v různobarevných nebo i v plnokvětých kultivarech. V roce 2008 byla chrpa modrá vybrána čtenáři webu BOTANY.cz za Rostlinu roku.
Fotografoval Ladislav Hoskovec, dne 29. 6. 2008 (Česko, Kejžlice).