POTENTILLA ALCHIMILLOIDES Lapeyr. – mochna / nátržník

Syn.: Potentilla caulescens subsp. alchimilloides (Lapeyr.) Malag., Potentilla sericea Dulac, Potentilla stipularis Lapeyr., Trichothalamus alchemilloides (Lapeyr.) Spreng.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Potentilla alchimilloides

Rozšíření: Druh roste na Pyrenejském poloostrově (Pyreneje a Kantaberské pohoří) a v Maroku (Vysoký Atlas).

Ekologie: Vyrůstá na skalních římsách, ve škvírách a sutích, nejčastěji vápencových, v nadmořské výšce (450–)1000–2500 m. Kvete v červenci a srpnu.

Potentilla alchimilloides

Popis: Vytrvalá bylina, lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, dorůstají délky 10–30 cm, hedvábitě chlupaté. Listy jsou dlanitě složené z 5–7 lístků, (5–)15–20(–45) mm dlouhých, podlouhle eliptických, na vrcholu obvykle se 3 malými zuby, na líci lysé, na rubu a na okraji stříbřitě hedvábitě chlupaté, chloupky různé délky; bazální listy jsou dlouze řapíkaté. Listeny jsou až 15 mm dlouhé, kopinaté až úzce vejčité. Pětičetné květy jsou uspořádané ve vrcholících po 4–23, kališní lístky široce kopinaté, 2–3 × 5–7 mm dlouhé, zašpičatělé, listeny kalíšku čárkovitě kopinaté, asi stejně dlouhé jako kalich; korunní lístky 8–10 mm dlouhé, obsrdčité, bílé, delší než kalich. Plody jsou chlupaté nažky asi 2 mm dlouhé.

Potentilla alchimilloides
Potentilla alchimilloides
Potentilla alchimilloides
Potentilla alchimilloides

Fotografováno ve dnech 16. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, Parque Natural Posets-Maladeta) a 17. 7. 2015 (Pyreneje, Parque Nacional Ordesa y Monte Perdido).