Slovensko, Súľovské skály – národní přírodní rezervace

Slovensko je u nás dobře známé svými přírodními krásami, avšak podivuhodné skalní město, umístěné mezi Žilinu a Považskou Bystricu, zvláště vyniká nad jiné. Ojedinělé homolovité tvary slepencových skal jen těžko hledají ve střední Evropě sobě rovné.

Súľovské skaly

Území obklopující obec Súľov-Hradná prošlo v minulosti složitým geologickým vývojem, jehož výsledkem je půlkruhové skalní defilé s věžemi, bradly, skalními branami, okny i slujemi. Nejcennější část je od roku 1973 chráněna jako Národná prírodná rezervácia Súľovské skaly a celé území je součástí CHKO Strážovské vrchy.

Súľovské skaly

Ačkoliv většina návštěvníků míří do rezervace kvůli jevům geologickým, ani z hlediska rostlinopisného nejsou Súľovské skály nezajímavé, ba právě naopak. Díky střetávání druhů karpatských s druhy panonskými je květena pestrá a bohatá. Teplomilné druhy obsazují výhřevné skály, horské se uchylují do inverzních poloh.

Súľovské skaly

K nejvzhlednějším rostlinám jistě patří prvosenka lysá karpatská (Primula auricula subsp. hungarica), koniklec slovenský (Pulsatilla slavica), hořec Clusiův Rochelův (Gentiana clusii subsp. rochelii) či hvozdíky, např. hvozdík časný (Dianthus praecox). Většina území je porostlá lesy, převažuje buk lesní (Fagus sylvatica), na skalách sosna (Pinus sylvestris).

Súľovské skaly
Súľovské skaly

Z dalších zajímavých rostlin můžeme jmenovat chrpu horskou měkkou (Centaurea montana subsp. mollis), bukvici lékařskou (Betonica officinalis), tolitu lékařskou (Vincetoxicum hirundinaria), zvonek lžičníkolistý (Campanula cochleariifolia), kohátku kalíškatou (Tofieldia calyculata), vápničku skalní (Kernera saxatilis), bělozářku větevnatou (Anthericum ramosum), černohlávek velkokvětý (Prunella grandiflora), sesel sivý (Seseli osseum), náprstek velkokvětý (Digitalis grandiflora), dřípatku karpatskou (Soldanella carpatica), měsíčnici vytrvalou (Lunaria rediviva), hořec křížatý (Gentiana cruciata), kuřičku Langovu (Minuartia langii), dryádku osmiplátečnou (Dryas octopetala).
Význačný je výskyt vstavačovitých. Místy je téměř hojná okrotice červená (Cephalanthera rubra), nalézt lze ale i okrotici bílou (C. damasonium), kruštík širolistý (Epipactis helleborine) nebo pětiprstku žežulník (Gymnadenia conopsea). Řada druhů je odtud uváděna, např. tořič čmelákovitý Holubyho (Ophrys holoserica subsp. holubyana) a tořic hmyzonosný (O. insectifera), včetně jejich křížence.

Súľovské skaly

Omračujícími výhledy se lze pokochat hned z několika vyhlídek, z nichž jedna je umístěna přímo na Súľovském hradě. Každá nabízí trochu jiný výhled a je opravdu obtížné vybrat tu nejhezčí. Území však rozhodně není bezbariérové.

Súľovské skaly

Fotografováno dne 26. 6. 2022.