Syn.: Alsine pellucida (Chaub.) E. H. L. Krause, Cerastium pellucidum Chaub., Cerastium pentandrum Krock., Cerastium semidecandrum subsp. pellucidum (Chaub.) Čelak., Cerastium semidecandrum subsp. scariosum Čelak., Cerastium viscidum Link
Česká jména: rožec pětimužný (Kubát 2002)
Slovenská jména: rožec päťtyčinkový (Goliašová et Michalková 2012)
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Roste v téměř celé Evropě s výjimkou úplného severu, v Malé Asii, v západní Asii, do severní Afriky byl patrně zavlečen, uváděn je z Japonska, jako zavlečený ze Severní Ameriky, jihovýchodní Austrálie, Nového Zélandu.
V Česku roste roztroušeně, místy i hojně v nížinách a teplejších pahorkatinách, výše vzácně, na vhodných půdách.
Ekologie: Roste na suchých písčinách, na písčitých polích, na okrajích cest, na travnatých a skalnatých stráních, většinou v neuzavřené vegetaci, často jako pionýrská rostlina, vždy na suchých písčitých půdách. Kvete od března do června.
Popis: Jednoletá, krátce pýřitá a ± bohatě žlaznatá bylina vysoká 5–20 cm. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, jednoduchá, častěji však větvená. Celokrajné listy jsou vstřícné, přisedlé, pýřité, vejčitého tvaru. Vidlany jsou většinou řídké, květní stopky jsou zdéli kalicha nebo i kratší. Dolní listeny mají blanitou špičku zabírající 1/3–1/2 jejich délky, horní jsou téměř celé blanité, blanitá část bývá nepravidelně zubatá. Kališní lístky jsou pýřité a porostlé žláznatými chlupy, taktéž jsou široce blanitě lemované. Korunní lístky jsou bílé, zdéli kališních nebo o něco kratší. Čnělek je pět, tyčinek také pět. Tobolky jsou dlouhé asi 4,5–6,5 mm, obsahují drobná žlutohnědá semena.
Fotografováno dne 22. 4. 2013 (Česko, Praha, nádraží Praha-Krč).