Syn.: Acer palmifolium Borkh., Acer saccharophorum K. Koch, Acer subglaucum Bush, Acer treleaseanum Bush, Saccharodendron saccharum (Marshall) Moldenke
Česká jména: javor cukrový (Mareček 1994)
Slovenská jména: javor cukrodarný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité
Rozšíření: Druh východu Severní Ameriky, jehož areál se táhne od jižních oblastí kanadských provincií Ontario a Quebec přes Novou Anglii, Michigan a Minnesotu až po východní Kansas a Oklahomu na západě, k jihu sestupuje přes Appalačské hory až do Alabamy. Jedná se o dřevinu dosti variabilní, byla popsána řada vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, v mokřinách, v sušších oblastech se obvykle objevuje na březích vodních toků, snáší i přechodně zaplavovaná stanoviště. Kvete v dubnu.
Popis: Opadavý strom dosahující výšky 25–40 m, s borkou šedohnědou, popraskanou a korunou rozkladitou. Listy jsou řapíkaté, dlanitě 3–5laločné, 8–14 cm dlouhé i široké, po okraji zubaté, na líci zelené, na rubu šedobílé, na podzim se barví do žlutooranžova až červena. Květenství je hroznovité, květy se objevují ještě před listy, jsou drobné, zvonkovité, zelenožluté. Křídla dvounažek jsou skoro souběžná nebo svírají ostrý úhel.
Využití: Bývá vysazován i v evropských v parcích jako okrasná dřevina, v kultuře je v mnoha kultivarech, které se od sebe odlišují svou velikostí, celkovým habitem, ale třeba i podzimní barvou listů. V Severní Americe se pěstuje pro komerční účely, z jeho mízy se získává javorový sirup.
Fotografováno dne 14. 10. 2018 (Česko, Čechy, Kostelec na Černými lesy, arboretum).