Syn.: Allium argyi H. Lév., Allium chinense Maxim., nom. illeg., Allium clarkei Hook. f., Allium roxburghii Kunth, Allium sulvia Buch.-Ham. ex D. Don, Allium tuberosum Roxb., nom. illeg., Allium uliginosum G. Don, Allium yesoense Nakai, Nothoscordum sulvia (Buch.-Ham. ex D. Don) Kunth
Česká jména: pažitka čínská (Mareček 1994)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Východoasijský druh, původní je snad jen na jihozápadě čínské provincie Šan-si, v Číně je však často pěstován jako zelenina, rozšířil se tedy i do dalších oblastí střední a jižní Číny, též do himálajské oblasti, Koreje, Japonska, jihovýchodní Asie a na Nový Zéland. Objevuje se ale rovněž v Severní Americe a západní Evropě, několikrát byl dokonce zaznamenán i v Čechách (Praha-Chuchle).
Ekologie: Ve své domovině roste v horských křovinách, v nadmořské výšce okolo 1000 m, zplaňuje především v okolí lidských sídel a zahrad. Kvete od července do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s válcovitou cibulkou, která je žlutá až žlutohnědá, její šupiny jsou síťovitě rozpadavé. Listy jsou čárkovité, kratší než stvol, ploché, 1,5–8 mm široké. Stvol je přímý, 25–60 cm dlouhý, oblý; toulec je 2–3cípý, vytrvávající; lichookolík je polokulovitý až skoro kulovitý, květní stopky jsou 2–4krát delší než okvětí, okvětní lístky jsou bílé, často se zelenou nebo žlutozelenou střední žilkou, vnější okvětní lístky jsou podlouhle kopinaté až podlouhle vejčité, vnitřní jsou vejčité, o něco širší než lístky vnější; nitky tyčinek jsou úzce trojúhelníkovité, na bázi srostlé. Plodem je tobolka.
Využití: V Asii bývá pažitka čínská pěstována jako zelenina, konzumuje se nať i cibule. V Evropě a Severní Americe se pěstuje v zahradách spíše jako okrasná rostlina, vysazuje se především na skalkách.
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).