Syn.: Seriphidium tridentatum (Nutt.) W. A. Weber
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Charakteristický druh severoamerického západu. Vyskytuje se od Britské Kolumbie a Alberty v Kanadě přes celou západní část USA až po Nové Mexiko, zasahuje i na mexický Kalifornský poloostrov.
Ekologie: Na suchých až vyprahlých stanovištích, často na propustných, písčitých nebo kamenitých půdách, ale i na skalách nebo píscích, velmi často na úpatích svahů nebo v kotlinách, vždy s charakteristickým kontinentálním chodem klimatu. Vystupuje i dosti vysoko do hor, lokality leží v nadmořské výšce 300–2800 m.
Popis: Metlovitý, bohatě větvený, ale nekořenující aromatický keř s přímými větvemi, vysoký 0,4–2(–3) m; kmínky jsou dosti tlusté, s šedohnědou, v páscích se odlupující borkou. Listy jsou přezimující, střídavé, klínovité, trojlaločné, (0,4–)0,5–3,5 cm dlouhé a 0,1–0,7 cm široké, šedozeleně plstnaté, úkrojky jsou asi 1,5 mm široké, tupé. Úbory tvoří latu s prutovitými, 5–30 cm dlouhými větvemi; zákrov je zvonkovitý, 1,5–4 mm dlouhý a 1–3 mm široký; zákrovní listeny jsou obkopinaté až vejčité, šedě plstnaté; květů je 3–8, velmi drobných, všechny jsou oboupohlavné; koruna je 1,5–2,5 mm dlouhá, žlutavá, lysá. Nažky jsou 1–2 mm dlouhé, lysé nebo chlupaté, žláznaté.
Poznámka: Jeden z porostotvorných druhů stepní až polopouštní vegetace v oblastech s výrazněji kontinentálním klimatem. V areálu se rozlišují celkem čtyři poddruhy, odlišené vzrůstem, tvarem listů i velikostí úborů, jsou však pospojované plynulými přechody.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Osoyoos).