Syn.: Aspleinum fallax (Heufler) Dörfler, Asplenium viride Huds. var. fallax Heufler, Asplenum viride Hudson var. adulterinum (Milde) Vünsche – sleziník klamný
Čeleď: Aspleniaceae Newman – sleziníkovité
Asplenium adulterinum
Rozšíření: Roste pouze ve střední Evropě a na jihovýchodě Evropy, ojediněle ve Skandinávii. U nás roste pouze ve středních a vyšších polohách na hadcích v západních Čechách (hadce Slavkovského lesa), na Českomoravské vrchovině, v Rychlebských horách a v okolí Mohelna. Na Slovensku roste v Sedlici u Prešova.
Ekologie: Vyskytuje se pouze na hadcových (serpentinových) horninách, kde roste na holých skalách, v polozastíněných štěrbinách.
Popis: Vytrvalá hustě trsnatá rostlina s přezimujícími listy tmavě zelené barvy až 20 cm dlouhými. Vřeteno úzkého listu je pouze v horní polovině nebo jen v malé horním části zelené, jinak je tmavě červeno hnědé. Jednoduše zpeřenou čepel tvoří okrouhlé lístky téměř přisedající na vřeteno. Čárkovité výtrusnicové kupky jsou uspořádány na spodní straně lístku většinou po 6–8. Výtrusy dozrávají v průběhu léta (nejčastěji červenec až srpen).
Ohrožení a ochrana: Rostlina roste pouze v chráněných územích. Pro svůj ojedinělý a specializovaný výskyt patří mezi kriticky ohrožené druhy (C1r) a zároveň je ve stejném stupni ohrožení chráněna zákonem (§1). Na Slovensku patří mezi kriticky ohrožené druhy (CR), chráněná je i zákonem (§).
Asplenium adulterinumAsplenium adulterinum
Asplenium adulterinum
Fotografováno v roce 2004 (Česko, Slavkovský les, Dominova skalka).