Syn.: Asplenium bulbiferum var. flaccidum (G. Forst.) Domin, Asplenium heterophyllum A. Rich., Asplenium marinum var. flaccidum (G. Forst.) F. Muell., Asplenium odontites (Thunb.) R. Br., Caenopteris flaccida (G. Forst.) Thunb., Caenopteris novae-zeelandiae Spreng., Caenopteris odontites Thunb., Darea flaccida (G. Forst.) Willd., Darea odontites (Thunb.) Willd.
Čeleď: Aspleniaceae Newman – sleziníkovité
Asplenium flaccidum
Rozšíření: Původní v Austrálii (Queensland, New South Wales, Victoria a Tasmania), na Novém Zélandu, pacifických ostrovech a v jižní Africe.
Ekologie: Obvykle epifytní kapradina rostoucí na kmenech stromů a stromových kapradin ve vlhkých nížinných i horských lesích.
Asplenium flaccidum
Popis: Oddenek krátký, tlustý, pokrytý tmavě hnědými plevinami. Listy většinou svěšené, řapíky 5–20 cm dlouhé, na spodní straně hnědé, řídce pokryté malými plevinami, čepele variabilní ve tvaru i velikosti, 1–2krát zpeřené, v obrysu kopinaté až eliptické, 10–90 × 4–25 cm. Lístky většinou v 5–20 párech, čárkovité až úzce vejčité, 2–15 × 0,5–2 cm, v délce i členitosti velmi variabilní, matně zelené, kožovité. Kupky výtrusnic čárkovité, při okraji lístků, 2–10 mm dlouhé, ostěra lištovitá, bledá, pevná.
Využití: Pěstuje se často jako dekorativní kapradina v závěsných koších ve vlhkém vláknitém substrátu. Pro pěstování v bytech se příliš nehodí, vhodnější je její kultivace ve skleníku s vyšší vzdušnou vlhkostí.
Poznámka: Na Novém Zélandu roste asi 13 druhů sleziníků. Na pobřeží Severního ostrova Nového Zélandu (od Bay of Plenty po Three King Islands) se popisovaný sleziník vyskytuje v poddruhu Asplenium flaccidum subsp. haurakiense Brownsey, který má kratší téměř vzpřímené listy.
Asplenium flaccidum
Asplenium flaccidum
Fotografováno ve dnech 2. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, u Franz Josef Glacier) a 8. 12. 2011 (Jižní ostrov, Mt. Sinclair).