ASPLENIUM FONTANUM (L.) Bernh. – sleziník / slezinník

Syn.: Aspidium halleri Willd., nom. illeg., Asplenium halleri DC., nom. illeg., Athyrium halleri Roth, nom. illeg., Asplenium lanceolatum subsp. fontanum (L.) P. Fourn., Asplenium leptophyllum Lag. et al., Polypodium fontanum L.
Čeleď: Aspleniaceae Newman – sleziníkovité

Asplenium fontanum

Rozšíření: Roste v západní a střední Evropě od Španělska po Rakousko, na sever po Nizozemsko, velmi vzácně i v Maďarsku a v severní Africe v Maroku. V Belgii vyhynul, starý údaj ze Slovenska je nejasný. Výskyt po Pobaltí je pochybný; ve Střední Asii roste blízce příbuzný druh Asplenium pseudofontanum.

Ekologie: Stanovištěm jsou štěrbiny zastíněných, převážně vápencových skal, v nižších polohách především v inverzích. Lokality leží v nadmořské výšce 400–2400 m.

Asplenium fontanum

Popis: Trsnatá kapradina s oddenkem pokrytým hnědými kopinatými plevinami. Listy tvoří růžici, jsou až 25(–30) cm dlouhé; řapík je na bázi kaštanově hnědý, výše zelený; čepel je jemně 2–3krát zpeřená, v obrysu kopinatá až úzce eliptická, 5–16 cm dlouhá a 0,8–4 cm široká, úkrojky prvního řádu jsou uprostřed listu 0,5–1,5 cm dlouhé, s 3–8 páry úkrojků koncových, koncové úkrojky jsou zpeřené až zastřihovaně zubaté, se zuby vytaženými do špičky; listové vřeteno je zelené; kupky výtrusnic jsou po 2–3 při střední žilce úkrojků. Spóry jsou kulovité až elipsoidní, na povrchu síťované.

Ohrožení a ochrana: V některých evropských patří k zákonem chráněným druhům (např. Maďarsko, Německo).

Asplenium fontanum
Asplenium fontanum

Fotografováno dne 20. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Montserrat).