Syn.: Asplenium adiantoides (L.) C. Chr., Asplenium falcatum Lam., Asplenium intermedium Kaulf. in Spreng., Trichomanes adiantoides L.
Čeleď: Aspleniaceae Newman – sleziníkovité
Asplenium polyodon
Rozšíření: Druh s dosti velkým areálem sahajícím od Komor a Madagaskaru přes Maskarény, tropickou část Asie po Austrálii, Nový Zéland a Polynésii. Popsán byl ze Srí Lanky. V celém areálu jsou rostliny tohoto druhu dosti proměnlivé; není vyloučeno, že přiřazení některých odchylek je provizorní.
Ekologie: Roste jako terestrická rostlina i jako epifyt; patří spíše mezi xerofilnější kapradiny.
Asplenium polyodon
Popis: Kapradina s krátce plazivým oddenkem, pokrytým téměř černými plevinami. Listy vyrůstají v růžici a jsou řapíkaté, až 50 cm dlouhé; řapík je žlábkovitý, 7–18 cm dlouhý; čepel je spíše kožovitá, v obrysu kopinatá, 10–35 cm dlouhá a 7–18 cm široká, jednoduše zpeřená, tvořená 5–15 páry lístků; lístky kopinaté až kosníkovité, 3,5–11 cm dlouhé a 1–2,5 cm široké, na bázi klínovité, směrem na vrcholu zvolna zúžené a špičaté, na okraji s nepravidelnými šikmými zářezy. Kupky výtrusnic jsou krátce čárkovité, rozmístěné na ploše čepele podél žilek, ostěry jsou lištovité.
Asplenium polyodon
Asplenium polyodon
Asplenium polyodon
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9. a 17. 9. 2008 (Réunion, Trou de Fer a Palmiste Rouge), Věra Svobodová, dne 20. 11. 2010 (Réunion, při cestě z Cilaos na Piton des Neiges).