Syn.: Campanula elatines var. garganica (Ten.) Fiori, Wahlenbergia garganica (Ten.) G. Don
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Pobřežní oblasti Jaderského moře – vyskytuje se v jihovýchodní Itálii a v západním Řecku. V tomto nevelkém areálu se rozlišují tři poddruhy: nominátní poddruh se vyskytuje v Itálii (Gargano), C. g. subsp. acarnanica a subsp. cephallenica v Řecku (některými autory jsou tyto taxony hodnoceny jako samostatné druhy).
Ekologie: Roste na skalách, ale i na starých zdech, především v pobřežním pásmu, dříve byl ale udáván i z hor Lazia.
Popis: Vytrvalá bylina, nanejvýše 10–20 cm vysoká, slabě pýřitá nebo i olysalá. Lodyhy jsou poléhavé, hranaté, žláznaté nebo lysé, květonosné jsou rozprostřené, sterilní v listových růžicích. Listy jsou drobné, řapíkaté, srdčité až vejčité, tupé, na okraji nepravidelně zubaté, 2–3 cm dlouhé, horní lodyžní listy jsou menší, vejčité, též zubaté. Květy v řídkém květenství, drobné, stopkaté, kalichy jsou zelené, žebernaté, kališní cípy úzce kopinaté, lysé nebo jemně žláznatě chlupaté, koruna je zvonkovitá, delší než kališní cípy, korunní cípy dosahují 2/3 koruny, jsou hvězdovitě rozprostřené, modré až fialové s bělavým středem. Plodem je kulovitá tobolka.
Využití: Jedná se o pěkný zvonek, který se vysazuje i v zahradách. V nabídce pěstitelských firem se však pod jeho jménem nezřídka objevují zcela jiné druhy.
Poznámka: Dříve byl k tomuto druhu řazen i poddruh C. g. subsp. fenestrellata z Dalmácie, který je dnes většinou chápán jako samostatný druh (Campanula fenestrellata).
Fotografováno dne 19. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Torre di Monte Pucci).