CAMPANULA PICHLERI Vis. – zvonek / zvonček

Syn.: Asyneuma pichleri (Vis.) D. Lakušić et F. Conti
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Campanula pichleri

Rozšíření: Balkánský druh, roztroušeně se vyskytuje v Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, jižní části Srbska, v Kosovu, Albánii, Severní Makedonii, kontinentální části Řecka a na Krétě, také na západě Bulharska.

Ekologie: Roste především v horských lesích, zejména v bučinách kolem horní lesní hranice, ale vstupuje i do zastíněné travinobylinné vegetace nad horní lesní hranicí; preferuje vápencové podklady. Vystupuje až do nadmořské výšky kolem 2000 m.

Campanula pichleri

Popis: Vytrvalá bylina s přímou, obvykle nevětvenou, pravidelně olistěnou lysou nebo na bázi chlupatou lodyhou vysokou 35–90 cm; kořeny jsou dužnaté. Listy jsou téměř přisedlé, vejčité až kopinaté, 3–12 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, na okraji nepravidelně pilovité. Květenství je téměř hroznovité až úzce latovité, 4–45 cm dlouhé, s 10–70 květy; listeny jsou štětinovité; kališní cípy jsou štětinovité, 0,4–1,5 cm dlouhé; koruna je téměř k bázi rozdělená, modrá, 0,8–2,2 cm dlouhá, cípy jsou čárkovité, jen 1–1,5 mm široké, rozestálé; tyčinek je 5, s nitkami 1,5–3,5 mm dlouhými; semeník je spodní, čnělka je 4–11 mm dlouhá. Plodem je nicí, vejcovitá, rýhovaná tobolka, otvírá se děrami na bázi.

Poznámka: Vzhledem k hluboce dělené koruně a způsobu otvírání tobolek je některými autory řazen do rodu Asyneuma. Blízce příbuzná Campanula trichocalycina se vyskytuje v horách v jižní Itálii a na Sicílii.

Campanula pichleri
Campanula pichleri
Campanula pichleri

Fotografováno dne 20. 6. 2019 (Severní Makedonie, NP Galičica).