Syn.: Campanula nobilis Lindl., Campanula van-houttei Carrière, Campanula violifolia Lam.
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Campanula punctata
Rozšíření: Čína (provincie Gansu, Hebei, Heilongjiang, Henan, Hubei, Jilin, Liaoning, Nei Monggol, Shaanxi, Shanxi, Sichuan), Japonsko, Korea a Rusko (východní Sibiř a Dálný východ). Byl zavlečen do Severní Ameriky, zplanělý v amerických státech New Hampshire a Connecticut.
Ekologie: Roste v lesích, lesních lemech a na lesních světlinách, v křovinách a na loukách, do nadmořské výšky 2300 m. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá bylina, 20–100 cm vysoká. Lodyha je přímá, většinou v horní části větvená, chlupatá. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, srdčité až vejčité, dolní lodyžní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé, vejčité až kopinaté, na okraji nepravidelně zubaté, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají na vrcholu lodyhy nebo větví, jsou nicí; kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, zahnuté; koruna je válcovitě zvonkovitá, 3–6,5 cm dlouhá, bílá, žlutá nebo růžová, uvnitř červeně tečkovaná. Plodem je tobolka, semena jsou šedohnědá, asi 1 mm dlouhá.
Využití: Pěstuje se v zahradách jako nenáročná trvalka, rozmnožuje se z výsevů nebo jarním dělením, vyžaduje vlhčí stanoviště.
Campanula punctataCampanula punctata
Campanula punctata
Fotografované rostliny pocházejí z kultury.