Syn.: Centaurea debeauxii subsp. pratensis (Thuill. ex DC.) Smythies, Centaurea debeauxii subsp. thuillieri Dostál, nom. illeg., Centaurea jacea subsp. grandiflora Gaudin ex Schübl. et G. Martens, Centaurea jacea var. pratensis Thuill. ex DC. in Lam. et DC., Centaurea pratensis Thuill., nom. illeg., Centaurea thuillieri J. Duvign. et Lambinon in De Langhe et al.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Západoevropský taxon, roste ve Francii a na severu Španělska. Nominátní poddruh Centaurea debeauxii subsp. debeauxii roste rovněž ve Francii a ve Španělsku, liší se absencí paprskujících květů.
Ekologie: Stanovištěm jsou mezofilní a vlhké louky a pastviny, také řídké křoviny. Vůči podkladu je indiferentní. Vystupuje do nadmořské výšky 700 m.
Popis: Vytrvalá bylina; lodyhy jsou přímé, až 140 cm vysoké, v horní části obvykle prutnatě větvené, oblé nebo poněkud hranaté, s drsnými nežláznatými a vtroušenými žláznatými chlupy. Přízemní listy jsou kopinaté až vejčitě kopinaté, až 22 cm dlouhé a 5 cm široké, zastřihovaně zubaté, na bázi často s 1–2 laloky; vyšší lodyžní listy jsou menší, kopinaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci lodyhy; zákrov je vejcovitý, (1,1–)1,3–1,7 cm dlouhý a 0,7–1 cm široký, prostřední listeny nesou kopinatý, 2–3 mm dlouhý tmavý třásnitý přívěsek se 7–11(–13) páry třásní; okrajové květy jsou sterilní, nálevkovité, 2–2,5(–3) cm dlouhé, fialové, s bělavou trubkou, vnitřní jsou oboupohlavné, (1,2–)1,4–1,6 cm dlouhé, světle růžové nebo růžovofialové. Nažky jsou stlačeně válcovité, 2,8–3,5 mm dlouhé; chmýr tvoří krátké štětiny nebo šupiny, někdy chybí.
Poznámka: Podle některých autorů se rostliny odpovídající druhu Centaurea debeauxii vyskytují i ve střední Evropě. Celý komplikovaný příbuzenský okruh Centaurea nigra agg., jehož je součástí, ale vyžaduje kritickou taxonomickou revizi.
Fotografováno dne 24. 8. 2018 (Španělsko, Asturias, Oviedo, Monte Naranco).