Syn.: Cyanus montanus (L.) Hill
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Rozšířena v horských oblastech od Španělska přes Francii a Německo po střední Evropu.
U nás původní pouze v podhůří Šumavy a Novohradských hor, druhotně zplaňuje ze zahrádek v podhorských oblastech.
Ekologie: Tento druh chrpy roste na horských loukách, lesních světlinách a okrajích lesů, zplanělá také na hřbitovech, starých zahradách nebo rumištích. Upřednostňuje stinná a vlhčí stanoviště a na živiny bohatou půdu. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá, 30–70 cm vysoká rostlina. Lodyha vystoupavá až přímá, nevětvená nebo mírně větvená, plstnatě chlupatá. Listy střídavé, přisedlé až krátce řapíkaté, horní lodyžní listy krátce sbíhavé, čepel kopinatá až eliptická, 8–15 cm dlouhá a 2,5–5 cm široká, celokrajná, plstnatě chlupatá. Květenstvím je úbor skládající se z trubkovitých květů, jazykovité květy chybí. Zákrovní listeny střechovitě se kryjící, se zubatými přívěsky. Koruna krajních květů sytě modrá, středních květů růžová až fialová. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: Chrpa horská patří mezi silně ohrožené druhy naší květeny (C2r), zákon ji chrání ve stejné kategorii (§2).
Poznámka: U nás se vyskytuje ve dvou poddruzích, nominátní subspecie (na našich snímcích) je častější, poddruh C. m. subsp. mollis roste jen velmi vzácně pouze na východní Moravě.
Fotografováno dne 20. 8. 2006 (Rakousko, Totesgebirge).