CERASTIUM CARINTHIACUM Vest – rožec korutanský

Syn.: Cerastium alpinum var. carinthiacum (Vest) Roth, Stellaria carinthiaca Jess.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Cerastium carinthiacum

Rozšíření: Vyskytuje se na východě a jihovýchodě Alp, v Rakousku, Slovinsku, v severní Itálii i na jihovýchodě Švýcarska. Kromě nominátního poddruhu je rozlišován ještě poddruh Cerastium carinthiacum subsp. austroalpinum, jenž je zachycen na těchto snímcích.

Ekologie: Roste na vápencových skalách, ve skalních štěrbinách a v kamenité suti, v subalpínském a alpínském stupni. Kvete od června do září.

Cerastium carinthiacum

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 5–20 cm dlouhou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté až eliptické, 10–25 mm dlouhé a 3–8 mm široké, na vrcholu špičaté, buď lesklé a téměř lysé (subsp. carinthiacum), anebo žláznatě chlupaté (subsp. austroalpinum). Květenství je terminální, vidlany jsou až 7květé, květy dosahují v průměru 15–20 mm; nejnižší listeny nejsou o mnoho menší než nejvyšší lodyžní listy, kromě listenů nejnižších jsou ostatní listeny po okraji zřetelně blanité, někdy však i bez blanitého okraje nebo jen s lemem velmi úzkým (subsp. austroalpinum); kališní lístky jsou 5–6 mm dlouhé, korunní lístky jsou obsrdčité, až 2,5krát delší než kališní lístky, bílé. Plodem je tobolka, která je alespoň dvakrát delší než kališní lístky.

Cerastium carinthiacum
Cerastium carinthiacum
Cerastium carinthiacum

Fotografováno dne 5. 9. 2005 (Slovinsko, Julské Alpy, Triglav).