CERASTIUM MOLLISSIMUM Poir. – rožec

Syn.: Cerastium willdenowii Kunth
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Cerastium mollissimum

Rozšíření: Druh horských oblastí Jižní Ameriky, vyskytuje se v severních i středních Andách, v pásu od Kolumbie přes Ekvádor a Peru až do Bolívie. Byl popsán z Peru, rozlišuje se několik infraspecifických taxonů. Variety Cerastium mollissimum var. diffusum a C. m. var. lorentzii bývají uváděny i ze střední Argentiny, Uruguaye a jižní Brazílie (Mata Atlântica, Pampa).

Ekologie: Roste ve vysokohorském páramu a puně, v nadmořských výškách zhruba od 3000 až do 4500 m. Populace na východě jihoamerického kontinentu by se měly vyskytovat v podstatně menších nadmořských výškách.

Cerastium mollissimum

Popis: Vytrvalá, volně trsnatá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, až 50 cm dlouhou, od báze větvenou, olistěnou, bíle plstnatě chlupatou. Lodyžní listy jsou vstřícné, přisedlé, objímavé, kopinaté, 3–5 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, plstnatě chlupaté. Květenství je tvořeno vidlany; listeny jsou kopinaté, plstnaté; kališní lístky jsou kopinaté, 0,7–1 cm dlouhé, zelené, pokryté hvězdovitými chlupy; korunní lístky jsou obvejčité, zřetelně delší než lístky kališní, bílé, na vrcholu vykrojené až mělce dvoulaločné. Plodem je elipsoidní tobolka, která je delší než kalich.

Záměny: V Andách se vyskytuje ještě další bíle plstnatý rožec Cerastium floccosum. Ten má však květenství poněkud staženější a jeho korunní lístky jsou zhruba stejně dlouhé jako lístky kališní.

Cerastium mollissimum
Cerastium mollissimum
Cerastium mollissimum
Cerastium mollissimumCerastium mollissimum
Cerastium mollissimum
Cerastium mollissimum

Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).