Syn.: Cerastium willdenowii Kunth
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Druh horských oblastí Jižní Ameriky, vyskytuje se v severních i středních Andách, v pásu od Kolumbie přes Ekvádor a Peru až do Bolívie. Byl popsán z Peru, rozlišuje se několik infraspecifických taxonů. Variety Cerastium mollissimum var. diffusum a C. m. var. lorentzii bývají uváděny i ze střední Argentiny, Uruguaye a jižní Brazílie (Mata Atlântica, Pampa).
Ekologie: Roste ve vysokohorském páramu a puně, v nadmořských výškách zhruba od 3000 až do 4500 m. Populace na východě jihoamerického kontinentu by se měly vyskytovat v podstatně menších nadmořských výškách.
Popis: Vytrvalá, volně trsnatá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, až 50 cm dlouhou, od báze větvenou, olistěnou, bíle plstnatě chlupatou. Lodyžní listy jsou vstřícné, přisedlé, objímavé, kopinaté, 3–5 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, plstnatě chlupaté. Květenství je tvořeno vidlany; listeny jsou kopinaté, plstnaté; kališní lístky jsou kopinaté, 0,7–1 cm dlouhé, zelené, pokryté hvězdovitými chlupy; korunní lístky jsou obvejčité, zřetelně delší než lístky kališní, bílé, na vrcholu vykrojené až mělce dvoulaločné. Plodem je elipsoidní tobolka, která je delší než kalich.
Záměny: V Andách se vyskytuje ještě další bíle plstnatý rožec Cerastium floccosum. Ten má však květenství poněkud staženější a jeho korunní lístky jsou zhruba stejně dlouhé jako lístky kališní.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).