Rezervace Crooked Tree Wildlife Sanctuary leží na severu středoamerického Belize, 28 km západně od pobřeží Karibského moře. Rozkládá se na ploše 66 km2, v nadmořské výšce od 3 do 15 m, a je nejstarším chráněným územím této kategorie v Belize. Za rezervaci byla prohlášena v roce 1984 a je známá především jako jedna z nejlepších lokalit ptačích. Je proto chráněná také mezinárodní Ramsarskou úmluvou, která slouží k ochraně mokřadů mimořádně významných pro výskyt ptactva. V Belize leží kromě Crooked Tree ještě druhá ramsarská rezervace v nejjižnější části země (Sarstoon Temash National Park), v blízkém pohraničí Mexika je pak s „Ramsarem“ svázán též národní park Arrecifes de Xcalak, v Guatemale hned při hranicích s Belize zase národní park Yaxhá-Nakum-Naranjo.
Rezervaci tvoří soustava několika navzájem propojených sladkovodních mokřadů, lagun s výrazným meziročním kolísáním hladiny. Břehy lemuje nízký neprostupný les, na který navazují rovněž podmáčené, ale i suché savany. Ty jsou z hlediska vegetačního velmi pozoruhodné rovněž, právě nížinné savany tvoří v Belize třetí nejrozšířenější ekosystém.
Klima v Belize je tropické, průměrná teplota v prosinci činí 23 °C, v červnu 31 °C, období sucha přichází od února do května, hurikánová sezóna se ozývá od června do listopadu. Srážkově je bohatší jih země, kde spadne okolo 4300 mm srážek za rok, na severu je to zhruba 1200 mm za rok. Laguny proto už od ledna postupně vysychají, dochází k jejich plošnému zmenšení ve srovnání s obdobím dešťů. Na zmenšující se ploše se pak koncentrují velké počty na vodu vázaných ptačích druhů, a to nejen místních, ale i tažných. Každoročně je tu zaznamenáno okolo 300 ptačích druhů.
Své místo tu však mají i další zástupci živočišné říše, z těch nejvzácnějších jmenujme alespoň tapíra středoamerického (Tapirus bairdii), jaguára amerického (Panthera onca) a krokodýla Moreletova (Crocodylus moreleti), z dalších potom třeba nosála Nasua narica, vačici Didelphis marsupialis, kynkažu Poto flavus, vydru Lutra longicaudis či vřešťana Alouatta pigra.
Z rostlin je na vodní hladině možné spatřit plavín Nymphoides indica, řečanku Najas wrightiana a drobné žlutě kvetoucí bublinatky (Utricularia sp.), břehy lemují bahničky Eleocharis geniculata, hrotnosemenky (Rhynchospora spp.) a šípatky Sagittaria lancifolia, zahlédneme i statný orobinec Typha domingensis. Z keřů roste v nejbližším okolí například Senna alata, častá tu je kreveň obecná (Haematoxylum campechianum), objevíme i exempláře druhu Morella cerifera. Palmy zastupují například Acoelorrhaphe wrightii a Sabal yapa, další dřeviny mahagon Swietenia macrophylla, česnekovník Cedrela odorata, kujeta hruboplodá (Crescentia cujete), Byrsonima crassifolia, Pimenta dioica nebo Tabernaemontana donnell-smithii. Obsáhlejší soupis zdejší původní květeny přinášíme níže.
Přímo v rezervaci se nachází stejnojmenná rybářská a zemědělská vesnička s 800 obyvateli. Leží 5 km západně od silnice Northern Highway směřující z Belize City do Orange Walk. Crooked Tree Village byla založena kolem roku 1750 a patří k nejdéle Evropany osídleným územím v Belize. To je poznat i na místní vegetaci, která je silně zasažena nepůvodními druhy rostlin. Vesnice je sice obklopená rozvolněným lesem s dominantní borovicí karibskou (Pinus caribaea) a dubem Quercus oleoides, ale blíže k vesnici najdeme už rostlinnou pantropickou všehochuť, vesnice a nejbližší okolí působí až parkovým dojmem. Tato plocha je samozřejmě z chráněného území vyjmuta.
Ptačí populace v této osídlené zóně nachází potravu na středoamerickém sapanu Caesalpinia yucatanensis stejně dobře jako na okrasném africkém druhu Spathodea campanulata. Pěstuje se tu novoguinejský chlebovník obecný (Artocarpus altilis), jihoasijský mangovník indický (Mangifera indica), africký tamarind indický (Tamarindus indica), domácí papája obecná (Carica papaya), častý je tu jihoamerický ledvinovník západní (Anacardium occidentale) a různé druhy citrusů. V blízkosti cest roste například africký zavlečenec chřestnatec Crotalaria pallida, na plotech dovádí snad všude v tropech domácí momordika Momordica charantia, tu doprovází místní liána Antigonon leptopus, pod ploty zase zplanělá madagaskarská kolopojka Kalanchoe pinnata, k plotům se často sází i u nás dobře známá západoafrická tenura Dracaena trifasciata, jinde při cestičkách najdeme v této oblasti původní lepici trnitou (Hydrolea spinosa) a povijnici Ipomoea quamoclit.
Z původních druhů v této rezervaci najdeme například:
Acmella pilosa (Asteraceae)
Acoelorrhaphe wrightii (Arecaceae)
Aeschynomene rudis (Fabaceae)
Ageratum peckii (Asteraceae)
Andropogon glomeratus (Poaceae)
Antigonon leptopus (Polygonaceae)
Asclepias curassavica (Apocynaceae)
Bacopa monnieri (Plantaginaceae)
Bletia purpurea (Orchidaceae)
Buchnera pusilla (Orobanchaceae)
Byrsonima crassifolia (Malpighiaceae)
Caesalpinia yucatanensis (Fabaceae)
Cassipourea guianensis (Rhizophoraceae)
Cedrela odorata (Meliaceae)
Chloris barbata (Poaceae)
Chrysobalanus icaco (Chrysobalanaceae)
Cipura campanulata (Iridaceae)
Coccoloba barbadensis (Polygonaceae)
Coccoloba reflexiflora (Polygonaceae)
Coutoubea spicata (Gentianaceae)
Crescentia alata (Bignoniaceae)
Crescentia cujete (Bignoniaceae)
Crossopetalum gentlei (Celastraceae)
Crotalaria pumila (Fabaceae)
Desmanthus pubescens (Fabaceae)
Diodella apiculata (Rubiaceae)
Eleocharis geniculata (Cyperaceae)
Eragrostis elliottii (Poaceae)
Eugenia winzerlingii (Myrtaceae)
Euphorbia xbacensis (Euphorbiaceae)
Euploca filiformis (Heliotropiaceae)
Eustoma exaltatum (Gentianaceae)
Fimbristylis vahlii (Cyperaceae)
Haematoxylum campechianum (Fabaceae)
Heteropterys lindeniana (Malpighiaceae)
Hydrolea spinosa (Hydroleaceae)
Ipomoea quamoclit (Convolvulaceae)
Ischaemum latifolium (Poaceae)
Jacquemontia pentantha (Convolvulaceae)
Ludwigia octovalvis (Onagraceae)
Luehea speciosa (Malvaceae)
Malpighia lundellii (Malpighiaceae)
Manilkara zapota (Sapotaceae)
Metastelma thalamosiphon (Apocynaceae)
Mitreola petiolata (Loganiaceae)
Morella cerifera (Myricaceae)
Morinda royoc (Rubiaceae)
Najas wrightiana (Hydrocharitaceae)
Nymphoides indica (Menyanthaceae)
Passiflora urbaniana (Passifloraceae)
Paullinia fuscescens (Sapindaceae)
Pentalinon andrieuxii (Apocynaceae)
Phoradendron quadrangulare (Santalaceae)
Phyla nodiflora (Verbenaceae)
Phyla stoechadifolia (Verbenaceae)
Pimenta dioica (Myrtaceae)
Pinus caribaea (Pinaceae)
Piriqueta cistoides (Passifloraceae)
Polygala paniculata (Polygalaceae)
Potamogeton illinoensis (Potamogetonaceae)
Quercus oleoides (Fagaceae)
Rhynchospora barbata (Cyperaceae)
Rhynchospora colorata (Cyperaceae)
Rhynchospora divergens (Cyperaceae)
Rhynchospora microcarpa (Cyperaceae)
Sabal yapa (Arecaceae)
Sagittaria lancifolia (Alismataceae)
Scleria bracteata (Cyperaceae)
Scleria georgiana (Cyperaceae)
Schoenus nigricans (Cyperaceae)
Schwenckia americana (Solanaceae)
Swietenia macrophylla (Meliaceae)
Senna alata (Fabaceae)
Sideroxylon obtusifolium (Sapotaceae)
Spermacoce tenuior (Rubiaceae)
Tabernaemontana donnell-smithii (Apocynaceae)
Tillandsia bulbosa (Bromeliaceae)
Typha domingensis (Typhaceae)
Turnera diffusa (Passifloraceae)
Wedelia acapulcensis (Asteraceae)
Fotografováno dne 22. 2. 2015.