Syn.: Gentiana eonae Halda, Gentiana pneumonanthe var. depressa Boiss.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Roste ve Španělsku, s jistotou na severu v Kantabrickém pohoří, uprostřed země v Sierra de Gredos a na jihu v pohoří Sierra Nevada, podobné rostliny se uvádějí i z Portugalska ze Serra da Estrela. Možná přesahuje i do francouzské části Pyrenejí.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké louky a pastviny, okraje rašelinišť, lokality se nacházejí v nadmořské výšce 1200–3200 m.
Popis: Vytrvalá bylina s vystoupavými, obvykle nevětvenými lodyhami vysokými 4–12 cm. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovitě kopinaté, až 2,5 cm dlouhé, celokrajné. Květ je často jediný, vrcholový, oboupohlavný a 5četný; kalich je zvonkovitý, jeho trubka je 5–6 mm dlouhá, cípy kopinaté až široce kopinaté, 4–6 mm dlouhé; koruna je zvonkovitá, 3–4 cm dlouhá, modrá, na vnější straně s 5 výraznými zelenavými proužky, cípy jsou přímo odstálé; tyčinek je 5, přirostlých k bázi korunní trubky; semeník je jednopouzdrý, svrchní. Plodem je elipsoidní tobolka, skrytá v zaschlé koruně.
Poznámka: Výška rostlin a počet květů jsou zřejmě znaky, které se mění v gradientu nadmořské výšky. Populace hořců na obou navštívených lokalitách byly ale tvořeny výhradně velmi drobnými rostlinami, proto se přikláním k hodnocení na úrovni poddruhu. Oproti středoevropským rostlinám jsou ale poněkud odlišně zbarvené, všechny měly výrazné světlé proužky na vnější straně korunní trubky.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 25. a 28. 8. 2018 (Španělsko, NP Picos de Europa, Lago Ercina a Castilla y León, Puerta de los Señales).