GENTIANA PNEUMONANTHE subsp. DEPRESSA (Boiss.) Rivas Mart. et al. – hořec / horec

Syn.: Gentiana eonae Halda, Gentiana pneumonanthe var. depressa Boiss.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentiana pneumonanthe subsp. depressa

Rozšíření: Roste ve Španělsku, s jistotou na severu v Kantabrickém pohoří, uprostřed země v Sierra de Gredos a na jihu v pohoří Sierra Nevada, podobné rostliny se uvádějí i z Portugalska ze Serra da Estrela. Možná přesahuje i do francouzské části Pyrenejí.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké louky a pastviny, okraje rašelinišť, lokality se nacházejí v nadmořské výšce 1200–3200 m.

Gentiana pneumonanthe subsp. depressa

Popis: Vytrvalá bylina s vystoupavými, obvykle nevětvenými lodyhami vysokými 4–12 cm. Listy jsou vstřícné, přisedlé, čárkovitě kopinaté, až 2,5 cm dlouhé, celokrajné. Květ je často jediný, vrcholový, oboupohlavný a 5četný; kalich je zvonkovitý, jeho trubka je 5–6 mm dlouhá, cípy kopinaté až široce kopinaté, 4–6 mm dlouhé; koruna je zvonkovitá, 3–4 cm dlouhá, modrá, na vnější straně s 5 výraznými zelenavými proužky, cípy jsou přímo odstálé; tyčinek je 5, přirostlých k bázi korunní trubky; semeník je jednopouzdrý, svrchní. Plodem je elipsoidní tobolka, skrytá v zaschlé koruně.

Poznámka: Výška rostlin a počet květů jsou zřejmě znaky, které se mění v gradientu nadmořské výšky. Populace hořců na obou navštívených lokalitách byly ale tvořeny výhradně velmi drobnými rostlinami, proto se přikláním k hodnocení na úrovni poddruhu. Oproti středoevropským rostlinám jsou ale poněkud odlišně zbarvené, všechny měly výrazné světlé proužky na vnější straně korunní trubky.

Gentiana pneumonanthe subsp. depressa
Gentiana pneumonanthe subsp. depressa
Gentiana pneumonanthe subsp. depressaGentiana pneumonanthe subsp. depressa
Gentiana pneumonanthe subsp. depressa

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 25. a 28. 8. 2018 (Španělsko, NP Picos de Europa, Lago Ercina a Castilla y León, Puerta de los Señales).