Syn.: Hippion nivale (L.) F. W. Schm., Calathiana nivalis (L.) Delarbre – hořepníček sněžný
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité
Rozšíření: Arkticko-alpínský druh, vyskytuje se v arktických oblastech Evropy (Island, Skandinávie, ale také Skotsko) a Severní Ameriky (severovýchodní Québec a Grónsko), jižněji se objevuje jen ve vysokohorských oblastech Evropy (Pyreneje, Alpy, Apeniny, Karpaty, Rila, Kavkaz). U nás neroste, nejblíže se vyskytuje ve slovenských Tatrách, Slovenském ráji a v rakouských Alpách.
Ekologie: Roste na vápencových kamenitých holích a loukách, v pásmu od subalpínského do alpínského stupně. Kvete v červenci a srpnu.
Popis: Jednoletá bylina, 3–16 cm vysoká. Lodyha je přímá, větvená, přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou eliptické až obvejčité, tupé, lodyžní listy jsou vstřícné, vejčivé, 3–9 mm dlouhé a 2–4 mm široké, nejvyšší těsně pod květem. Květenství je mnohokvěté, terminální i axilární; kalich je nachově kýlnatý, avšak nekřídlatý, 2–3 mm široký, koruna je 5četná, až 15 mm dlouhá, trubka je dole nazelenalá, nahoře blankytně modrá. Plodem je tobolka, 10–15 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Hořec sněžný je z hlediska ohrožení řazen na Slovensku k druhům potenciálně ohroženým, je chráněn i zákonem (NT/§), zákonem je chráněn i v Bulharsku, Rakousku, Německu, Itálii.
Fotografováno ve dnech 17. a 18. 8. 2004 (Rakousko, Schneeberg a Raxalpe).