Syn.: Diploma pyrenaica Raf., Ericala pyrenaica G. Don, Ericoila pyrenaica Borkh., Gentiana dshimilensis K. Koch, Gentiana laciniata Kit. ex Kanitz, Gentiana wagneri Janka, Hippion pyrenaicum F. W. Schmidt, Holubia pyrenaica (L.) Á. Löve et D. Löve, Holubogentia pyrenaica (L.) Á. Löve et D. Löve, Lexipyretum pyrenaicum Dulac, Varasia dshimilensis (K. Koch) Soják, Varasia pyrenaica (L.) Soják
Česká jména: hořec pyrenejský (Mareček 1996)
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Hory jižní Evropy a Malé Asie, vyskytuje se ve východních Pyrenejích, Karpatech, jihozápadním Bulharsku, severovýchodním Turecku a na Kavkaze.
Ekologie: Roste na vlhkých horských loukách a sněhových výležiskách, v nadmořské výšce od 1800 až do 3700 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s několika vystoupavými lodyhami, 3–10 cm vysokými. Přízemní listy jsou kopinaté, 8–20 mm dlouhé a 1–4 mm široké. Květy jsou jednotlivé, vzácně vyrůstají po 2, kalich je trubkovitý, 10–20 mm dlouhý, kališní cípy jsou kopinaté, koruna je úzce zvonkovitá, široce rozevřená, 20–40 mm dlouhá, modrá, korunní lístky jsou jemně vroubkované, přívěsky mezi nimi jsou stejně dlouhé, koruna tedy působí 10četným dojmem. Plodem je tobolka.
Poznámka: Námi zachycené rostliny ze severovýchodního Turecka jsou částí literatury vyčleňovány k samostatnému druhu Gentiana dshimilensis, jehož areál se údajně rozprostírá v oblasti od Bulharska po Kavkaz. Většina evropské literatury však populace z východní části areálu přiřazuje k druhu Gentiana pyrenaica.
Fotografováno dne 30. 5. 2013 (severovýchodní Turecko, Zigana Geçidi).