Syn.: Hieracium echioides Lumn.
Česká jména: jestřábník hadincovitý (Kubát 2002), chlupáček hadincovitý (Danihelka et al. 2012)
Slovenská jména: chlpánik hadincovitý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Roste od střední Evropy dále na východ přes Rusko a Sibiř do západní Číny a Mandžuska, na severu zasahuje do Polska a Pobaltí; na jihu na Balkán, do Turecka, Íránu, Střední Asie. V Čechách roste spíše vzácně, v Českém středohoří, ve středních Čechách (převážně údolí Vltavy), na Moravě roste na jihu a jihozápadě, hojnější je na Znojemsku.
Ekologie: Roste na výslunných skalách, na skalnatých nebo kamenitých svazích, na vřesovištích, na písčinách, ve světlých borech, na mělkých kamenitých půdách. Konkurenčně slabší druh, který ze zapojených trávníků ustupuje. Kvete nejčastěji od června do července, nejpozději z našich chlupáčků.
Popis: Vytrvalá, štětinatě chlupatá bylina s přízemní růžicí listů v době květu zaschlou, nejčastěji vysoká 20–70 cm, bez výběžků. Lodyhy jsou přímé, jednoduché, tuhé, nahoře často mírně zprohýbané, olistěné, porostlé hvězdovitými chlupy, v dolní části s hustými nahoru směřujícími světlými jednoduchými chlupy, v horní části s roztroušenými, přímo odstálými jednoduchými chlupy, vždy bez žlázek. Listy jsou celokrajné, tuhé, šedavě zelené, s hustými světlými jednoduchými dopředu směřujícími chlupy, přinejmenším na líci přitisklými a s hvězdovitými chlupy. Lodyžní listy vyrůstají v počtu nejčastěji 12–17, jsou vzpřímené, postupně k vrcholu se zmenšující. Úbory skládají stažené, víceméně okolíkovité vrcholíky podepřené nápadnými, 6–12 mm dlouhými a 2–3 mm širokými listeny. Stopky úborů jsou hustě porostlé hvězdovitými chlupy, dále ojedinělými až roztroušenými jednoduchými chlupy a vždy jsou bez stopkatých žlázek. Zákrovní listeny jsou čárkovitě kopinaté, s četnými světlými jednoduchými chlupy s černou bází, s četnými hvězdovitými chlupy, v horní části někdy se stopkatými žlázkami. Květy jsou pouze jazykovité, s ligulou plochou, až 9 mm dlouhou, sytě žloutkově žlutou, čnělka a bliznová ramena jsou žluté. Nažky jsou hnědočerné, s jednoduchým chmýrem.
Záměny: Je považován za tzv. hlavní druh, na jeho přítomnost v křížencích ukazují především jednoduché štětinovité chlupy na lodyze a listech. Zaměnitelný je především za křížence, z nichž nejpodobnější jsou chlupáček štětinatý (Pilosella rothiana), chlupáček chlumní (Pilosella setigera) a chlupáček vysoký (Pilosella calodon), které mají za květu vyvinutou listovou růžici, méně listů na lodyze a volněji stavěné květenství. Chlupáček hadincovitý se vyznačuje nápadně velkými listeny pod květenstvím, zvláštní sytou barvou květů a pozdní dobou květu.
Ohrožení a ochrana: V ČR je zařazen k ohroženým druhům (C3), na Slovensku ke zranitelným (VU).
Fotografováno v červnu a červenci 2013 (Česko, Čechy, PP Radobýl).