Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Jihozápadní, střední a jižní (pouze severní Itálie) Evropa.
V Česku se vyskytuje vzácně v českém termofytiku a mezofytiku, od kolinního do suprakolinního stupně. Naším územím probíhá východí hranice areálu druhu.
Ekologie: Roste na skalách, mýtinách, okrajích lesů, v opuštěných lomech a křovinách, především na bazických podkladech, zpravidla na mělkých kamenitých půdách, na polostinných až stinných stanovištích. Kvete od července do srpna.
Popis: Vytrvalé, 60–200 cm dlouhé byliny s poléhavými až popínavými, křídlatými, lysými, hranatými lodyhami. Dolní listy jsou s jedním jařmem, horní listy jsou s 1–3 páry lístků zakončené 2–3 ramennou úponkou. Lístky podlouhlé, kopinaté, eliptické, obvejčité až široce eliptické, 4–8 cm dlouhé, 1–5 cm široké, s třemi silně a dvěma slaběji vyniklými souběžnými žilkami. Palisty polostřelovité, 18–48 mm dlouhé. Stopky květenství 10–22 cm dlouhé. Květy šikmo odestálé s korunou sytě růžovou, 14–18 mm dlouhou, křídla a člunek nazelenalé, kratší než pavéza. Plodem je 2–9 semenný, 60–85 mm dlouhý lusk.
Ohrožení a ochrana: Hrachor různolistý je Červeným seznamem řazen mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny (C2r), zákonem je chráněn ve stejné kategorii (§2).
Fotografováno dne 8. 7. 2008 (Česko, okolí Vroutku).