LOTUS AUSTRALIS Andrews – štírovník jižní / ľadenec

Syn.: Lotus albidus T. Moore, Lotus candolleanus Sweet, Lotus laevigatus Benth., Lotus obovatus Sweet
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Lotus australis

Rozšíření: Australský druh, vyskytuje se ve všech australských státech (včetně Tasmánie), chybí v nejsevernějších tropických oblastech a vzácněji se objevuje v nejsušší centrální části kontinentu. Kromě nominátní variety je rozlišována ještě také zcela lysá varieta Lotus australis var. austroglaber.

Ekologie: Roste na pobřežních útesech, ve světlých lesích a v křovinách, podél silnic a cest, rovněž na dalších stanovištích narušovaných lidskou činností.

Lotus australis

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, až 60 cm dlouhou, chlupatou. Listy jsou přisedlé nebo jen velmi krátce řapíkaté, (3–)5(–7)četné, lístky jsou obkopinaté až obvejčité, 10–40 mm dlouhé a 2–10 mm široké, na vrcholu špičaté, řídce až hustě chlupaté; palisty jsou jen 0,5 mm dlouhé, po obou stranách chlupaté. Květenství je 3–8květé, jeho stopka je 2–13 cm dlouhá, květy jsou 10–22 mm dlouhé, kalich je zvonkovitý, 6–11 mm dlouhý, chlupatý, kališní cípy jsou delší než trubka, korunní lístky jsou růžové nebo bílé, pavéza je vejčitá, křídla a člunek jsou menší. Plodem je lusk, 20–45 mm dlouhý, hnědý, lysý.

Lotus australis
Lotus australis
Lotus australis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Admirals Arch).