Syn.: Apinus albicaulis (Engelm.) Rydb., Pinus cembroides Newb., nom. illeg., Pinus flexilis var. albicaulis (Engelm.) Engelm., Pinus flexilis subsp. albicaulis (Engelm.) Engelm., Pinus shasta Carrière
Česká jména: borovice bělokmenná (Klika 1953)
Čeleď: Pinaceae Lindl. – borovicovité
Pinus albicaulis
Rozšíření: Typická borovice hor v pacifické části vnitrozemí Severní Ameriky. Najdeme ji od Britské Kolumbie a Alberty po Kalifornii a Nevadu, ale chybí v oblastech bezprostředně podél oceánu. Na východ nepřekračuje Skalisté hory. Do Evropy ji poprvé v roce 1851 přivezl skotský botanik John Jeffrey.
Ekologie: Roste na mělkých kamenitých půdách v chladném, spíše kontinentálním klimatu ve vyšších horských polohách, často podél horní hranice lesa. Nejčastěji v nadmořských výškách 1300–3700 m.
Pinus albicaulis
Popis: Jednodomý strom vysoký 5–10(–21) m, často s křivolakým kmenem; koruna bývá široká, až kulovitá; borka je hladká, světle šedá, ve stáří se dělí do desek; letorosty jsou hnědě pýřité. Jehlice vyrůstají ve svazečcích po 5, jsou (3–)4–7 cm dlouhé a 1–1,5(–2) mm široké, sytě žlutozelené, víceméně oblé, na vrcholu kuželovité a špičaté. Samčí šištice jsou elipsoidní až válcovité, 1–1,5 cm dlouhé, červené. Samičí šištice jsou téměř přisedlé, symetrické, široce vejcovité až téměř kulovité, (3,5–)5–8 cm dlouhé, tmavošedé až černopurpurové, šupiny mají tenkou bázi a ztloustlý horní okraj, jehož vnější část má příčný kýl a pupek s krátkým zakřiveným kuželovitým vrcholem; semena jsou bezkřídlá, 0,7–1,1 cm dlouhá.
Záměny: Sterilní jedince nelze téměř rozlišit od borovice Pinus flexilis, která se však liší protaženými, válcovitými, 8–25 cm dlouhými šiškami, které mají hnědé šupiny a samy se otvírají. Místy se Pinus albicaulis setkává s dalším pětijehlicovou borovicí Pinus monticola, která se rovněž vyznačuje dlouhými hnědými šiškami, dále modrozeleným jehličím a křídlatými semeny.
Pinus albicaulisPinus albicaulis
Pinus albicaulisPinus albicaulis
Pinus albicaulis
Pinus albicaulis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. 7. a 2. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: NP Glacier, Glacier Crest Trail a Manning Provincial Park, Blackwall Peak).