Syn.: Arnoglossum alpinum (L.) Gray, Plantaginella alpina (L.) Fourr.
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité
Rozšíření: Evropský druh. Areál zahrnuje hory na Pyrenejském poloostrově v Portugalsku a Španělsku (včetně vlastních Pyrenejí), Alpy ve francouzské, italské, švýcarské a rakouské části (nejvýchodněji po Tyroly), v Itálii roste také v severní části Apenin. V České republice byl kdysi nalezen v Krkonoších, kam byl zřejmě vysazen.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou louky, pastviny a sněhová vyležiska, lokality leží převážně v subalpínském a alpínském stupni v nadmořských výškách 900–3000 m.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká (2–)4–15(–30) cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou čárkovité, (0,5–)3–8(–17) cm dlouhé a 0,1–0,6 cm široké, trojžilné, na okraji a často i na ploše chlupaté, někdy až s 4 páry drobných zoubků; listy na bázi stvolu jsou obvykle kratší a širší než listy na sterilních výhonech. Na stvolu se vytváří hustý válcovitý koncový klas (1–)1,5–3 cm dlouhý a sotva 0,5 cm široký; listeny jsou kopinaté, 2–3 mm dlouhé, lysé nebo na okraji brvité; kališní lístky jsou jen na bázi srostlé, cípy jsou nestejné, vejčité, 1–2,5 mm dlouhé, na okraji brvité; korunní trubka je 2,5–3 mm dlouhá, jemně pýřitá, cípy jsou vejčité až kopinaté, 1,3–1,7 mm dlouhé; prašníky jsou žluté; semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plody jsou tobolky 2,2–3 mm dlouhé, lysé; semena bývají 2–4.
Využití: Rostliny mají značnou hodnotu jako pícnina, jsou spásány dobytkem na horských pastvinách.
Poznámka: Tento jitrocel patří do příbuzenského okruhu jitrocele přímořského (Plantago maritima): zástupci tohoto okruhu jsou si dosti podobní, vyznačují se velmi úzkými listy a chlupatou korunní trubkou. Někteří rostou na zasolených stanovištích na pobřeží nebo na vnitrozemských slaniskách (např. Plantago maritima sensu stricto a Plantago crassifolia), jiné ve vysokohorských polohách (kromě tohoto druhu také např. Plantago strictissima).
Fotografovala Alena Vydrová, dne 24. 8. 2017 (Švýcarsko, kanton Graubünden, Alp Buffalora).