Syn.: Potentilla serpentini Borbás ex Zimmeter
Česká jména: mochna Crantzova hadcová (Kubát 2002)
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Tento poddruh se vyskytuje ve Východních Alpách včetně jejich předhůří, ve Vogézách a na hadcích u Želivky na Benešovsku v ČR.
Ekologie: Roste v borech na hadcích a na hadcových skalkách. Kvete od konce dubna do září.
Popis: Vytrvalé byliny s oddenkem větveným v plazivé větve pokryté dvouřadými zbytky odumřelých palistů. Lodyhy postranní, do 20 cm vysoké, vystoupavé nebo přímé, obvykle s 2–3 listy, které jsou 3–5četné. Květenství 2–6květé, volné. Květy s kališními lístky žláznatými, korunní lístky žluté, na bázi s oranžovou skvrnou. Plodem je nažka.
Záměny: Záměna není pravděpodobná, neboť jediný další druh s oranžovou skvrnou na korunních lístcích a dvouřadě uspořádanými zbytky zaschlých palistů na oddenku, mochna zlatá (Potentilla aurea), roste u nás v horském až subalpínském stupni pohoří v severní polovině území.
Mochna Crantzova pravá (Potentilla crantzii subsp. crantzii) se liší širšími oušky palistů, většími květy a menším počtem žlázek. U nás neroste.
Ohrožení a ochrana: Na některých mikrolokalitách vytváří poměrně bohaté porosty, avšak pro celkovou extrémní vzácnost v ČR je kriticky ohroženým druhem květeny ČR (C1r). V rámci celého druhu je zároveň ve stejné kategorii chráněna i zákonem (§1).
Fotografováno ve dnech 28. 6. 2014 a 30. 4. 2015 (Česko, Čechy, u Borovska).